Lázár állítása nagyon sántít
Hír TV
2018. április 2., hétfő 11:50, frissítve: hétfő 13:52
„Évente ötszáz embernek az életét lehetne megmenteni akkor, ha komolyan veszi a lakosság ezt a szűrőprogramot, és sikerül úgy megszervezni, ahogy terveztük. Erre komoly források állnak rendelkezésre, EU-s pénzből 6,57 milliárd forint” – jelentette be több mint egy éve Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a vastagbélrákszűrési programot. Ám az indulás azóta is késik.
Március elején – a Hír TV birtokába jutott, a késésről tanúskodó levél nyomán – rá is kérdeztünk a Miniszterelnökséget vezető miniszternél, Lázár János azonban tagadta a mulasztást.
– 2017-ben már 92 ezer szűrés volt.
– De ebben a programban…
– Igen, 92 ezer szűrés volt 2017-ben.
A kancelláriaminisztert egy újabb hír cáfolja: a szűrőprogramba ugyanis csak most vonták be a patikusokat.
„Erről a bizonyos vastagbélszűrési programról kormányzati döntés született, és úgy tudom, az ebből a szempontból legveszélyeztetettebb korosztálynak, az ötven év felettieknek a szűrésére kerül sor olyan módon, hogy a potenciálisan érintettek kapnak majd értesítést az ezzel a szűrési programmal foglalkozó felelős intézménytől, és ez a jelzés nekik leehetőséget teremt arra, hogy a hozzájuk legközelebb lévő gyógyszertárban ingyenesen kiváltsák azt a csomagot, amely szükséges ahhoz, hogy a vizsgálatban rész tudjanak venni” – tájékoztatott Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.
A kamarával ugyan megegyeztek, de a gyógyszerészek még nem sokat tudnak a részletekről. „A hétvégén, a kamara vándorgyűlésén említést tettek arról, hogy lesz egy ilyenfajta népegészségügyi program keretéhez kapcsolódó kezdeményezés, de részleteket sajnos mi még nem tudunk, patikai szinten, ez annyira új dolog” – nyilatkozta Biczó Ágota, az újpesti Pharma Patika gyógyszerésze a Hír TV-nek.
A szűrőprogram most már több mint fél éve csúszik. Az uniós pénzért cserébe Magyarország azt vállalta, hogy három év alatt tíz százalékkal csökkenti a vastagbélrák okozta halálozások számát.