2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Ottó 03:00

Lázár a Quaestor-vizsgálatról: nem megszüntették, megszakították

,

2015. április 16., csütörtök 17:00, frissítve: csütörtök 21:35

Tagadta Lázár János, hogy különbséget tennének a Quaestor-károsultak és a többi csődbe jutott brókerház ügyfelei között. A Quaestor-ügy rendezése érdekében kedden elfogadott törvényt azonban a tőzsdei befektetők szövetsége alkotmányellenesnek tartja.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint egyébként nem megszüntette, hanem csak megszakította a kormányzati ellenőrzési hivatal annak a többmilliárdos hitelnek a vizsgálatát, amit a Magyar Fejlesztési Bank még a Gyurcsány-kormány idején folyósított a Quaestor érdekeltségébe tartozó győri ETO Parknak. Lázár János azt mondta: a Kehi folyamatosan arra kényszerítette az MFB-t, hogy változtasson a hitelezési konstrukción, ami meg is történt. Feljelentést viszont csak azután tettek, amikor az ETO Park már nem törlesztette a kamatokat.

Az Országgyűlés kedden fogadta el a Quaestor-károsultak kárrendezési alapjának létrehozásáról szóló törvényt. A jogszabály alapján az érintetteket egyedileg kártalanítanák, a harmincmillió forintos értékhatárig járó kártérítés a fiktív kötvényekre is vonatkozik.

A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége alkotmányellenesnek tartja a jogszabályt. „Először is tisztáznunk kell és pontosítanunk, hogy mit is tartalmaz a törvény. A törvény kizárólag a Quaestor-kötvény-károsultak kártalanításáról szól. Tehát azokról nem, akik ugyanennél a cégnél más értékpapírt tároltak vagy más értékpapírral kereskedtek. Ez már elég problémás így ránézésre is. Az alapvető probléma az, hogy az egyéb, hasonló időben keletkezett károk – Buda-Cash és Hungária Értékpapír – hasonló jogalappal rendelkező károsultjaira egyáltalán nem vonatkozik ez a fajta megoldás” – mondta Dióslaki Gábor.

Lázár János szerint a jogszabály azért tesz különbséget, mert a Buda-Cash esetében a lefoglalt cégvagyon képes fedezni az ügyfelek kárigényét, a Quaestornál viszont nem lenne miből kártalanítani a fiktív kötvények birtoklóit. „A Buda-Cash a szakértők szerint brókerháznak tekinthető, míg a Quaestor sokkal inkább piramisjáték. Annak örülhetünk, hogy huszonöt év után a Quaestor az első olyan piramisjáték, amelyben egyáltalán meglesz a pénz. Nem zárkózom el attól én magam a magyar kormány tagjaként, hogy áttekintsük az elmúlt huszonöt év ügyeit, tapasztalatait, de senkiben sem szeretnék alaptalan illúziókat kelteni, hiszen a megítélt dolgokat – a bíróságokat, a törvényszéket, a Kúriát megjárt ügyeket – a kormány nehezen tudja felülbírálni” – mondta a kancelláriaminiszter.

A szintén a Quaestor érdekeltségébe tartozó ETO Parknak még a Gyurcsány-kormány idejében folyósított 17 milliárd forintos hitelt a Magyar Fejlesztési Bank. Az ügy kivizsgálását azonban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal megszakította.

A Quaestor ügyfeleinek már csak négy napjuk van kárigényük egyeztetésére, azonban a fiókoknak már csak egy része tart nyitva. Ha lekésik az április 20-ai határidőt, a brókercég nyilvántartása alapján számolnak el velük.

Jöhet a béremelés

Jövő nyáron július elsejével emelheti a kormány a közszolgálati dolgozók fizetését. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a harminc-ötven százalékos béremelésre vonatkozó javaslatát a jövő héten terjeszti a kormány elé.

„2016. július elsejével – erre jövő héten teszünk javaslatot – meg fogjuk emelni a közszolgálatban szolgálatot teljesítők fizetését is. A közszolgálatban dolgozók fizetését harminc-ötven százalékos nagyságrendben szeretnénk több tízezer dolgozó számára folyósítani” – mondta Lázár János.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!