Kihűlés, fagyhalál: válasz helyett maszatolás
Hír TV
2018. február 4., vasárnap 09:48, frissítve: vasárnap 13:18
Telt ház volt a Menhely Alapítvány egyik melegedőjében decemberben: nemcsak hajléktalanok kerestek maguknak fedelet, hanem olyanok is, akiknek van ugyan lakásuk, de nincs pénzük fűtésre. 2006 és 2016 között átlagosan 200-250-en hűltek ki évente a statisztikai adatok szerint. Az áldozatok többségét saját lakásában, házában érte a halál – mondja A Város Mindenkié Mozgalom aktivistája. A szervezet egyik célja, hogy a lakhatás alapjog legyen.
Pontos adatai nincsen a csoportnak az áldozatok számáról: „nagyon titkolózik mind a belügy, mind az egészségügyi szféra, nem szereti nyilvánosságra hozni. Egy hét múlva lesz a csoportnak egy pere az ORFK-val, mert nem akarja kiadni az adatokat” – nyilatkozta Balog Gyula aktivista.
Az MSZP-kormány egykori szociális államtitkára évente megkérdezi a kormánytól, hogy hányan hűltek ki. Korózs Lajos tavaly és az idén sem kapott tisztességes választ az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárától. Rétvári Bence számot nem mondott, csak szidta a szocialistákat.
Konkrét adattal a Miniszterelnökség vezetője sem szolgált csütörtöki sajtótájékoztatóján:
„Idáig enyhe tél volt, kicsi a valószínűsége, hogy sokan lennének.”
A Magyar Szociális Fórum 114 halálesetet regisztrált január végéig saját forrásai alapján. A szervezet is kért információt a rendőrségtől, ám közölték vele, hogy az adatszolgáltatást leállították.
„Tipikusan arra irányuló kísérlet, hogy eltussolják az adatokat, megfosztva a közvéleményt a tisztánlátástól, hiszen a fagyhalál mindenképpen szívleállással ér véget. De kevés az az orvos, aki össze merné téveszteni a hipotermiát a hipertóniával” – jegyezte meg Simó Endre, a fórum alapítója.
A 2017-es statisztikai adat egyelőre nem ismeretes.