2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Ottó 03:00

Ideiglenes címre küldték a bírságokat, milliós tartozás lett a vége

Hír TV

2018. március 11., vasárnap 15:25, frissítve: vasárnap 16:13

Négy és fél millió forintos tartozást halmozott fel néhány hónap alatt egy hölgy, aki rossz autópálya-matricát vásárolt – kisteherautó helyett személyautóra valót. A büntetéseket csak az ideiglenes lakcímére küldték, az állandóra nem. Így akkor derült ki, hogy rossz a matrica, amikor majdnem egy évvel később megérkezett a levél a követeléskezelőtől.

Hajnalka egy mobilalkalmazáson keresztül vásárolt éves autópálya-matricát. Azt azonban nem vette észre, hogy véletlenül egy kategóriával olcsóbbat vett, mint amit kellett volna. Nem is gondolt rá, hogy ebből baj lehet, mert egyetlen büntetésről szóló csekket sem kapott a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltatótól. Csak jóval később a végrehajtótól.

„December 28-án kaptuk egy napon ezt a 3 levelet 3 csekkel, külön borítékban a végrehajtó ügyvédi irodától, hogy 15 napon belül fizessük be ezt a 3 csekket, közel 1 millió forint tartozásunk van, mivel autópálya-matrica nélkül közlekedtünk ezzel az autóval egész évben” – mesélte Hajnalka.

Az asszony tavaly februárban fizette meg az útdíjat egy évre édesanyja kisteherautójára. Csakhogy, mivel rosszul választotta ki a mobiltelefonján az autó típusát, így ez a rendszerben úgy jelent meg, mintha semmit nem fizetett volna. A Nemzeti Útdíjfizetőtől persze érkeztek is a csekkek, de erről Hajnalkáék mit sem tudtak, mert a posta az ideiglenes lakcímükre kézbesítette a felszólításokat az állandó, egyébként a forgalmiban is szereplő cím helyett.

„A lakcímkártyáján is szerepel az állandó lakcím, de szerepel egy ideiglenes tartózkodási cím is, ahova küldték a leveleket, összesen 158 levelet. Mert 79-szer hajtottunk át a kamera alatt és mindegyik levelet már kétszer kiküldték arra a címre” – mondta.

Mire kiderült, mi történt, a tartozás összege 4 millió 600 ezer forintra emelkedett. Sem az alkalmazáskezelő, sem a posta nem tartja magát felelősnek. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató a Panaszkönyv megkeresésére azt írta, hogy a felszólításokat a lakosoknak mindig először az ideiglenes lakcímükre kell küldeniük. Ezért mentek a levelek állítólag Hajnalka édesanyjának a budapesti címére.

Csakhogy azt is írják, hogyha valaki nem veszi át az ideiglenes lakhelyén az értesítőt, akkor azt a sikertelen kézbesítés után 8 napon belül az állandó lakcímre is elküldik. Ez viszont ebben az esetben nem történt meg. Schadl György szerint létezne megoldás az ehhez hasonló problémákra, amit ráadásul Nyugat-Európában már sikerrel alkalmaznak.

„A hivatalos iratok kézbesítésére lehetőség van bírósági végrehajtó által is. Azonban ez Magyarországon csak lehetőség, Nyugat-Európában számos országban kötelező egyébként, hogy mondjuk egy fizetési meghagyást vagy egy keresetet ne a postás vigyen ki, hanem a bírósági végrehajtó. Én azt gondolom, hogy a sok százezer, de inkább évi 1 milliós fizetési meghagyásnak legalább a fele nem futna így végrehajtásra, hogyha a végrehajtó kézbesítené” – mondta Schadl.

A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató végül mérsékelte a bírság összegét. Eszerint Hajnalkáéknak 1 294 500 forint pótdíjat kell befizetniük március 23-ig.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!