Hiába vonják vissza a pályázatot, ki kell írni a népszavazást
2017. február 23., csütörtök 18:32
„Nem célszerű a pályázatot fenntartani, hiszen a város és az ország tekintélyének is ártana” – Budapest főpolgármestere mondta ezt a Hír TV-nek szerdán este a miniszterelnökkel és a MOB elnökével folytatott többórás egyeztetés után. Az olimpiai pályázat visszavonása azonban érdekes jogi helyzetet teremt.
Tavaly Kaposváron a városba tervezett gumihulladék-feldolgozó ellen akartak helyi népszavazást tartani. Azonban az önkormányzat a népszavazási kérdés hitelesítése és a referendum elrendelése közötti időben szerződést bontott a beruházóval.
„Amikor a kaposvári önkormányzat nem írta ki a népszavazást, arra hivatkozva, hogy az már okafogyottá vált. Erre azonban a jogszabályok szerint nincsen lehetősége sem az önkormányzatnak, sőt, ilyen lehetősége még a népszavazást kezdeményezőnek sincsen, ezt csupán a bíróság, pontosabban a törvényszék teheti meg” – fejtette ki Vadócz Attila, a Kaposvári Törvényszék sajtószóvivője.
A törvényszék először a folyamatban lévő népszavazás kiírására kötelezte a várost, majd egy felülvizsgálati kérelem hatására megsemmisítette a referendumot elrendelő helyi rendeletet. Hasonlóan alakulhat a budapesti olimpiával kapcsolatos népszavazás ügye.
„Ha Budapest visszavonja, akkor tárgytalanná válik a kérdés népszavazás útján történő…, mert nincs az a döntés, ami ellen a népszavazás érvényes lenne. Ha pedig nincs meg az a döntés, akkor milyen alapon folytatjuk le ugyanabban a tárgyban a népszavazást, tehát gyakorlatilag értelmetlenség, de az igaz, hogy meg kell hozni egy fórumnak tárgyszerűen azt a döntést, hogy végleg nincs népszavazás” – magyarázta Lövétei István alkotmányjogász.
A Momentum Mozgalom múlt héten 266 151 aláírást adott le az Országos Választási Irodán, vagyis jóval többet, mint amennyi a fővárosi népszavazás kiírásához szükséges. Az olimpiai pályázat visszavonásáról a jövő héten dönt a Fővárosi Közgyűlés.