Helikopterrel kutatják a parlagfüvet
2015. július 28., kedd 17:45
Idén a rendőrség helikoptereivel végzik a parlagfűvel fertőzött területek felderítését. A gyomnövény megjelenését 5 éve figyelik a levegőből is, ami megkönnyíti a szakemberek dolgát, hiszen rövid idő alatt olyan területeket is elérnek, amit a földön nehéz megközelíteni. A következő egy hónapban az egész országot átfésülik az agresszív gyomnövény miatt.
„Több ezer életképes magot tud fejleszteni, 5-6 ezer maggal szennyezi a talajt, és több millió pollen kerül egyetlenegy növényből a levegőbe, és a magok a talajban 20-30 évig is életképesek” – adott betekintést a parlagfű veszélyeibe Szalkai Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese.
Az európai uniós országok közül Magyarországon terjedt el leginkább az Amerikából származó parlagfű. Elsősorban a lazább, homokosabb talajt kedveli, Bács-Kiskun, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megye a legfertőzöttebb. A szakemberek szerint teljesen kiirtani lehetetlen, ám az elmúlt években sikerült megállítani a továbbterjedését.
„Túl azon, hogy nagyon allergén, és emiatt nagyon sok embernek az életét megkeseríti, a legnagyobb mértékben elterjedt gyomnövény is. Elszívja a tápanyagot, a vizet a talajból a kultúrnövények elől, beárnyékolja őket, kórokozóknak, kártevőknek köztes gazdája lehet, ahol felszaporodnak, tehát mérhető gazdasági kárt tudnak okozni a növénytermesztésben is” – mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese.
Évente 3500-5000 hektár parlagfűvel fertőzött terület kerül a hatóság látókörébe. Tavaly 83 millió forint bírságot szabtak ki. A pénzbüntetés 15 ezertől akár 5 millió forintig is terjedhet, amely függ a terület helyétől, a nagyságától és a fertőzöttség mértékétől is.
Forrás: Hír TV