2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Radar 00:05

Elmaradt a beígért államosítás

Hír TV

2017. november 15., szerda 10:34, frissítve: szerda 11:19

Még mindig nem olvasztották be a távhőszolgáltatókat az állami közműholdingba, holott két éve Lázár János kancelláriaminiszter a rezsicsökkentésre hivatkozva bejelentette. Hogy miért késik a folyamat nem tudni: amikor a Hír TV ezt szerette volna megkérdezni az illetékes államtitkártól, hirtelen el kellett mennie.

A jó hidegben fizettünk 13 813 forintot – említette stábunknak Victor Andrásné. Az asszony egy 60 négyzetméteres, távfűtéses lakásban él Óbudán. Korábban 20 000 forint volt a számla egy-egy téli hónapban, a panelház szigetelésével 6000-7000 ezer forintot spórol havonta.

Vannak ismerőseim, akik gázzal fűtenek, és legalább egy tízessel magasabb a számlájuk. Jobban is lehet vigyázni, mert van egy állítószelep, amellyel meghatározott hőmérsékletre állítjuk be a szobát. Szigetelve vannak az ablakok, meghatározott időben szellőztetünk - mondta el Victor Andrásné.

Magyarországon csaknem száz településen van távfűtés. Tíz szolgáltatóból kilenc részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú.

A harmadik Orbán-kormány a ciklus elején még azt tervezte, hogy a távhőszolgáltatást is államosítja.

Megkezdtük a települési nagy önkormányzatokkal azokat a tárgyalásokat, amelyek a mintegy kilencven távhőszolgáltató önkormányzati vállalat állami érdekkörbe vételéről szól. Három dolgot fogunk szolgáltatni: olcsó gázt, olcsó áramot és olcsó távhőt a nemzeti közműszolgáltató segítségével – jelentette be 2015-ben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A munka megrekedt, az állami közműcég addig jutott, hogy átvilágította tizenöt városban a távhőszolgáltatót, és összehasonlította a működésüket.

Ökodíjat vehetett át egy szakmai konferencián a Pécsi Távfűtő Kft. A cégnél ugyanúgy elmaradt a tulajdonosváltás, ahogy a többi távhőszolgáltatónál. A késlekedés okára a Hír TV az illetékes államtitkártól várt volna választ a szakmai konferencia utáni sajtótájékoztatón, ám amikor mi kérdezhettünk volna, a politikusnak hirtelen el kellett mennie.

A távhőszolgáltatók érdekképviselete szerint nem indokolt az államosítás.

Először a távhőszolgáltatásnak azokat a gondjait meg kell oldani, amelyekről beszéltünk: az energiahatékonysági és a zöldportfólió-fejlesztési lépéseket. Meg kell oldani azokat az egységesítési elképzeléseket, amelyek után lehet majd arról beszélni, véleményem szerint, hogy milyen lépésekben lehet végrehajtani, ha egyáltalán végre kell ezt hajtani. Még egyszer mondom: a távhő lokális piacon működő szolgáltatás – fogalmazott Orbán Tibor, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége elnöke.

Magyarországon közel másfél millióan élnek távfűtéses lakásban.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!