Elkötelezettek a NATO nyitott ajtók politikája mellett
2015. május 17., vasárnap 15:14, frissítve: vasárnap 16:00
Budapest Kijev mellett áll a transzatlanti és az orosz érdekek összecsapásában – mondta Mikola István a NATO parlamenti közgyűlésének politikai bizottságában. A külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára kiemelte: Magyarország a politikai kiállás mellett gyakorlati segítséget is nyújt Ukrajnának.
„Mi most már nemcsak Magyarországért, hanem a régióért is felelünk, így tudunk gázt küldeni Ukrajnának a reverz szállítás révén; és ezt folytatni is szeretnénk, mert a következő télen Ukrajna nehéz helyzetben lesz. Gondolkodunk a megoldáson, és támogatjuk Ukrajnát ezzel a technológiával, a reverz szállítással” – fogalmazott Mikola István.
A parlamenti közgyűlés elnöke szerint Ukrajna NATO-hoz való közeledésének Moszkva a legfőbb akadálya, mivel az orosz kormány nem lehetőségként, hanem érdekei megsértéseként tekint a szervezet befolyásának növekedésére.
„A NATO parlamenti közgyűlése régóta támogatja a bővítést, a nyitott ajtók politikáját. A NATO és az EU bővítése biztonságosabbá, demokratikusabbá és sikeresebbé teszi Európa egészét. Ez a folyamat nem jelent fenyegetést senkire, ellenkezőleg: a NATO és az EU országai jó szomszédok. Sajnos egy ország, Oroszország nem így látja ezt, és egy másik állam sorsát akár erővel is befolyásolni akarja” – mondta Michael Turner, a NATO parlamenti közgyűlésének elnöke.
Az elnök elismerően szólt arról, hogy Magyarország csatlakozása óta következetesen kiáll a NATO bővítése mellett. A magyar delegáció vezetője közölte: hétfőn erről szóló határozatot fogadhat el a közgyűlés, magyar kezdeményezésre.
„Fontos az is számunkra, hogy olyan utat folytassunk, amely a bővítést jelenti, a NATO-nak a nyitott ajtók politikáját, az open door policyt, amelynek az a lényege, hogy a tagjelölt, a jelöltségre váró, tárgyalásokban részt vevő országok számára további lehetőséget, perspektívát adjunk a jövőben, hogy csatlakozhasson ehhez a szövetséghez. És nagyon fontos lesz az is, hogy reményeink szerint, a magyar delegáció reményei szerint el fog fogadni holnap a közgyűlés egy olyan határozatot, amely megerősíti ezt a szándékát a NATO-nak, a NATO parlamenti közgyűlésének” – hangsúlyozta Balla Mihály, a magyar NATO-delegáció vezetője.
A szombaton kezdődött, háromnapos eseményen négy, NATO-tagságra váró állam, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Montenegró és Macedónia képviselői is részt vesznek.
Forrás: Hír TV