Csak 300 beteg megmentésre van keret
2016. július 26., kedd 20:07
Miriam 2001-ben tudta meg, hogy hepatitis C-vel fertőzött. Gyerekkorában onkológiai kezelés alatt állt, ekkor többször kapott vérátömlesztést, de mivel 1992 előtt még nem végeztek hepatitisszel kapcsolatos szűréseket, sokan megfertőződtek a vírussal.
„Én most jelenleg olyan állapotban vagyok, hogy még a májenzimek nem emelkedtek, a májam jól funkcionál, bizonyos hegesedés kimutatható a májban, tehát a vírus jelen van, és dolgozik, de nem vagyok olyan életveszélyes állapotban, hogy ez azt indokolná, hogy holnaputántól mindenképpen kezelést kellene kapnom” – meséli Sz. Miriam.
Magyarországon jelenleg 20 ezer regisztrált beteg él, de ennél sokkal többen lehetnek azok, akik nem is tudnak a fertőzésükről. A felismert betegek közül pedig csak nagyon kevesen juthatnak hozzá a legújabb gyógyszeres kezeléshez, hiszen az új technológia nagyon sokba kerül.
„Gyakorlatilag nincs mellékhatásuk, tabletta formájában kapják a betegek, és 8-12 hét alatt meggyógyítják a betegeket. Ez egy fantasztikus élmény orvosként is, és azok a betegek, akik végigvitték a korábbi kezeléseket, és végigszenvedték, azok borzasztó boldogok, amikor hozzájutnak, és meggyógyulnak. Ezek nem olcsó szerek, 14-15 millió forint az áruk, ezért csak a legsúlyosabb betegek kapják per pillanat meg” – fejtette ki Werling Klára Vírusos Májbetegek Országos Egyesületének vezetője.
Az állami költségvetésben mintegy 5 milliárd forint áll rendelkezésre az új típusú gyógyszeres kezelésre, ez mindössze 300 beteg életét mentheti meg.
„Nyilvánvalóan azonnal szeretnénk segíteni, de ha a rendelkezésre álló gyógyszereknek van egy mennyisége, akkor azt el kell tudni osztani, hogy beteget ne veszítsünk el. Küzdünk ezen, remélhetőleg a költségvetési forrásokat fogjuk tudni bővíteni, reméljük, hogy tudunk egyeztetni” – mondta el Beneda Attila egészségügyért felelős helyettes államtitkár.
A WHO Magyarországi Irodájának vezetője szerint globális szinten kell megoldást találni a problémára.
„Az európai régió maga is szeptemberben a regionális bizottság ülésén egy cselekvési tervet fogalmaz meg, hogy megduplázzák a kezelésben részt vevő emberek számát, hogy csökkentsék az új fertőzések számát. Tehát a megelőzés is nagyon fontos, és nyilván hogy megelőzzék a halálesetek számát, hiszen még jelenleg is ugye ha globálisan nézzük, majdnem másfél millió ember hal meg hepatitis miatt, ez napi négyezer embert jelent” – fejtette ki Pusztai Zsófia.
Szakemberek szerint mielőbb el kell fogadni és meg kell valósítani a nemzeti népegészségügyi fórum által összeállított nemzeti hepatitis-stratégiát, amely magában foglalja a szűrések, a terápia és a prevenció fontosságát is.