Az állam megint erősebb volt Kishantosnál
Hír TV
2018. június 19., kedd 18:57, frissítve: kedd 20:00
A 2013-ban elfogadott földforgalmi törvény szerint az egy évvel azelőtti földhaszonbérleti szerződések nyerteseinek elővásárlási joguk lett, mert már legalább három éve ők művelték a földet. Összesen csaknem 400 ezer hektár földet vert dobra az állam, amelyeken többnyire kormányközeli emberek nyertek.
A fejér megyei Kishantos 452 hektáros állami területének bérlői azonban vesztettek a pályázaton, holott 21 évig biogazdálkodást folytattak a területen. Az új, kormányközeli nyertesek 2014. április elején beszántották a a kishantosiak által elvetett földet. Akkor több civil szervezet, valamint ellenzéki politikus is tiltakozott a helyszínen. A kishantosiak pedig pereltek. Bíróságon támadták meg a pályázatokat, arra hivatkozva, hogy a felhívások és a kiírások jogszabálysértőek, így az új nyertesek bérleti szerződése érvénytelen.
A bíróság szerint azonban a kishantosiak nem voltak jogosultak előhaszonbérletre és hiába művelték több mint két évtizede a földet, a pályázati feltételeknek sem feleltek meg.
A pályázatok alapján azonban nem a felperes volt a perbeli ingatlanok vonatkozásában a nyertes, amiből következően már a pályázat elbírálásának időpontjában nyilvánvalóvá vált, hogy felperes nem tudja azokat a szerződési feltételeket biztosítani, amelyeket a sikeresen pályázó másodiktól nyolcadik alperesig biztosítottak
- közölte Salháné Kőfalvi Éva, bíró.
A kishantosi biogazdaság ügyvezetője szerint ugyanis érvényes pályázatot nyújtottak be, különben nem is indulhattak volna azon. Azt pedig még a pályázatot elbírálók sem indokolták meg, hogy miért nem ők nyertek, így a bíróság okfejtése téves.
Soha, sehol, semmikor - szóval sok minden történt velünk az elmúlt években, a kollégám már nem is bírta tovább, belehalt -, de azt még soha, sehol, senki nem mondta, hogy mi ne teljesítettük volna a pályázat feltételeit. Tökéletesen teljesítettük. Ott állnak a gépeink néhány méterre a földektől és olyanoknak adták oda, akik negyvenöt, meg huszonöt kilométerekről járnak oda művelni, vegyszerekkel, műtrágyákkal, az ökológiai mintagazdaságot. Most... Most... Akkor mit nem? Ez azért nagyon súlyos
- fogalmazott a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. ügyvezetője, Ács Sándorné.
A kishantosiak nem adják fel, megfellebbezik az ítélet, így az nem jogerős.