A kormány lehet a felelős az őcsényi fenyegetőzésért
2017. szeptember 30., szombat 19:22, frissítve: szombat 20:13
„Jaaaj, ezt a megható szöveget! És aztán mit csinálnál, ha elvágnák a nyakadat, b****i!” – Sosem látott indulat zúdult Fenyvesi Zoltán panziótulajdonosra az őcsényi falugyűlésen, miután kiderült, menekülteket látna vendégül.
Tettek is követték a vitát. A panziótulajdonos kocsija kerekét valaki kiszúrta. A polgármester pedig lemondott a felzúdulás miatt.
– Nyilván, ha van egy település, amelyik ebben nem kíván részt venni, kívülről senki sem mondhatja azt erőszakkal, hogy márpedig nekik valamit meg kell tenniük, amit nem szeretnének a településen megtenni.
– De itt nem bevándorlókról van szó, hanem elismert menekültekről. Tisztán látnak az őcsényiek ebben a kérdésben vagy összekavarodnak a fogalmak a fejeikben?
– Ők ezt a döntést hozták, egy településnek a döntését tiszteletben kell tartani.
– Ön szerint van felelőssége a kormányzati kommunikációnak abban, hogy ez a helyzet ott kialakult?
– Hát én úgy gondolom, az, hogy Európában egy ilyen helyzet alakult ki, az felelőtlen brüsszeli vezetőknek a felelőssége.
Orbán Viktor is megértően nyilatkozott Tallinnban, bár arra nem tért ki, hogy éppen az ő államapparátusa nyilvánította hivatalosan is menekülteknek az érintetteket.
„Semmi kivetnivalót nem találtam ebben, hát nem akarnak az emberek migránsokat befogadni. Nem akarnak az országukba, nem akarnak a falujukba” – közölte Orbán.
A kriminálpszichológus szerint egy nem valóságos, ám nagyon erősen megjelenő vélt közvélemény képes eltorzítani az emberek reakcióit bizonyos helyzetekben, ez történt Őcsényben is.
„Mit értek alatta, a vélt közvélemény alatt? Azt, amikor valaki azt hiszi, hogy az az elvárás vele kapcsolatban, hogy ezt meg ezt tegye. Sőt, ezt ugye igen gyakran még a média fel is turbózza egy kicsikét” – mondta Végh József.
A szociológus szerint a kormányzati kommunikáció egyértelműen befolyásolja, hová fajulnak az olyan szituációk, mint amilyen az őcsényi volt.
„Óriási a felelőssége. Tehát ez a gyűlöletkampány, ez egy uszítással ér fel. Óriási a felelőssége, ezt mondják vissza a fókuszcsoportokban a kérdezettek, amikor elhangzanak, amik láthatók az óriásplakátokon” – véli a Tárki Társadalomkutatási Intézet Zrt. vezető kutatója, Simonovits Bori.
A kutató kifejtette: a magyar társadalom általában zárt és elutasító, ám krízishelyzetekben mégis sokan nyitnak és segítséget nyújtanak.
A panziótulajdonos ügyében a Hír TV információi szerint már tart a rendőrségi eljárás. A Párbeszéd pedig feljelentést tesz az Orbán-kormány gyűlölet-bűncselekményei miatt, egyebek melleet azért is, mert szerintük Orbán Viktor egy köztörvényes bűncselekményről beszélt elismerően és bátorítóan.