A Fidesz az ország elbutításán dolgozik, ami neki kedvez
Hír TV
2017. december 30., szombat 10:12, frissítve: szombat 11:35
Az állampolgárok iskolázottságát is felmérte a tavaly végzett mininépszámlálás során a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH azt állapította meg, hogy a választókorú népesség 55 százalékának van legalább érettségije.
Nógrádban a legrosszabb a helyzet, ott a középiskolát végzettek aránya nem éri el a 43 százalékot, míg a fővárosi felnőtt lakosság több mint 76 százalékának van érettségije. Az eredményt lesújtónak tartja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
„Egyrészt szembemegy az uniós elvárásokkal, amelyeket szerint 2010-ig megemeljük az érettségizők arányát. Másrészt megfelel annak a kormányzati törekvésnek, hogy minél több embert, minél több diákot tereljenek a szakképzés irányába még az érettségi előtt” – mondta Mendrey László, a szervezet vezetője.
Ráadásul egyre több fiatal nem tanul és nem is dolgozik – éppen ezért a Jobbik elhibázott kormánydöntésnek tartja a tankötelezettség leszállítását 16 évre.
„A XXI. században az oktatás alapvetései között kellene hogy szerepeljen az érettségi, hiszen enélkül azok az emberek sem fognak tudni boldogulni, akik egyébként a szakképzésben vesznek részt. Szeretnénk azt, hogy minél többen minél tovább bent maradjanak az oktatási rendszerben. Azonban az utóbbi időben az Orbán-kormányok politikája ellentétes irányba hat. A lemorzsolódás, a végzettség nélküli iskolaelhagyás növekedett 2010-hez képest” – fejtette ki Dúró Dóra, az Országgyűlés kulturális bizottságának jobbikos elnöke.
A Demokratikus Koalíció szóvivője szerint a Fidesz az ország elbutításán mesterkedik. „Ahelyett, hogy kinyitnánk az egyetemeket, és szabaddá tennénk az oktatást, ahelyett, hogy a nyelvtanítás vagy a nyelvtanulás kerülne a központba, még azt is megteszik, hogy leszállítják a kötelező kort, ameddig iskolába kell járni. Ide vezet, hogy a népbutító programot elindította a Fidesz. Azt gondoljuk, a népbutítás történelmi bűn, amelynek a felelősségét az Orbán-kormány a nyakába veszi” – fogalmazott Gréczy Zsolt.
A közvélemény-kutatások alapján ez az állapot leginkább a Fidesznek kedvez. A Publicus Research nyári felmérése szerint ugyanis a kormánypárt 6 százalékponttal népszerűbb a legfeljebb nyolc általánost végzett választók között, mint a teljes népesség körében.
„Azt látjuk, hogy az utóbbi időben a Fidesz támogatottsága az alacsonyabb iskolázottságúak körében erősebben növekedett, mint máshol. Ez nem az előző néhány hónapban van így, hanem az elmúlt pár évben. Az iskolázottabbak körében a Fidesz támogatottsága csökkent, az alacsonyabb iskolázottságúak körében pedig növekedett. Nyilván nem függetlenül attól a politikától vagy attól a kommunikációs hadjárattól, amelyet a Fidesz ez eltelt években csinált” – magyarázta Pulai András, a Publicus Research stratégiai igazgatója.
A tendenciát más kutatások is alátámasztják. Az Integrity Lab tavasszal készített felmérése szerint a Közép-európai Egyetem (CEU) ügye, illetve a menekültválságra épített kormányzati gyűlöletkampány miatt a Fidesztől folyamatosan pártoltak el fővárosi és diplomás szavazói.