A civilek lehetnek a 4. Orbán-kormány új ellenségei
Hír TV
2018. április 25., szerda 21:48, frissítve: szerda 23:01
A kormányközeli Figyelő néhány nappal az újabb Fidesz kétharmad után közölte a miniszterelnök által Soros zsoldosoknak nevezettek listáját, amire több civil szervezet is felkerült. Rogán Antal egy nappal később a Stop Soros törvény leporolásáról beszélt, ami hátrányosan érintené a kormánykritikus civileket. Az egyik ilyen szervezet, az Amnesty International vezetője szerint egyértelmű, hogy a kormány újabb támadásokra készül a civilek ellen.
– Vannak lehetőségeink arra, hogy megtámadjuk ezeket az új szabályokat, meg is fogjuk ezt tenni, tehát ezzel nem árulok el nagy titkot, mert nem fogadjuk el azt, hogy egy ilyen súlyosan antidemokratikus törvényt fogadjanak el Magyarországon, amivel gyakorlatilag megszűnik a független és kritikus civil társadalom – fogalmazott Iván Júlia, az Amnesty International ideiglenes igazgatója.
Lakner Zoltán elemző is úgy látja: az új ciklusban a kormányzati támadások fókuszában a civilek lesznek.
– A civilek belerántódnak egy közvetlenebb politizálásba, mert ki kell tölteniük egy olyan űrt, ami az ellenzéki pártokkal való elégedetlenségből fakad, amiből következően a kormány könnyebben rájuk tudja sütni, hogy lám ők politizálnak, miközben én úgy gondolom, hogy a civil szervezetek, nyilván ezek nagyon különböző profilú szervezetek, de azért mindegyik a maga helyén tisztában van azzal, hogy mi az, amit nem tehet – mondta Lakner Zoltán, az ELTE-TÁTK oktatója.
A civilek álltak a kormányellenes tüntetések élére is. Mikecz Dániel mozgalomkutató azonban arra figyelmeztet: civil szervezetek, utcai demonstrációk ellenzéki pártok nélkül nem tudnak komoly változást elérni.
– Az örmény helyzetet nem lehet összehasonlítani a magyar helyzettel, de ott is egy ellenzéki vezető volt, aki az utcai tüntetéseket szervezte. Hozzánk sokkal közelebb áll Szlovákai példája, ahol a kormánykoalíció megmaradt, de Ficót, a miniszterelnököt leváltották. Ugyanakkor a bomlás maga a kormánykoalíción belül kezdődött el, amit az utcai tüntetések a kormánypolitikusokat arra a meggyőződésre terelték, hogy itt változtatni kell. Tehát mutatja azt, hogy pártok és az utca együttműködése kellett ahhoz valami gyökeres változás történjen kormány szinten – jelentette ki Mikecz Dániel, a Republikon Intézet mozgalomkutatója.
Mikecz Dániel hozzátette: ugyan a civilek nem tudják átvenni az ellenzéki pártok szerepét, segíthetik egymás munkáját.