2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Ottó

Következik:

Vezércikk 06:00

A Bajnai-kormány felelősségét is vizsgálja a héttagú testület

2015. április 13., hétfő 18:10, frissítve: hétfő 18:19

Héttagú kormánypárti többségű parlamenti albizottság vizsgálja a brókerbotrányok előzményeit. A testület a Buda-Cashnél, a Quaestornál és a Hungária Értékpapír Zrt.-nél történt visszaéléseket tárja majd fel, határidő nélkül. Azt is vizsgálnák, hogy miért kellett 2010 előtt fellazítani a pénzügyi vállalkozások ellenőrzését, és ebben milyen felelőssége volt a Bajnai-kormánynak.

„A megyei jogú városának önkormányzati testülete a Quaestornál kötött szerződést, és az annak alapjául szolgáló dokumentumot tájékoztatásul elfogadja, és egyben elismeri, hogy az ügylet a jogi és szakmai előírások szerint zajlott” – üzleti érdekre hivatkozva tárgyalt a győri önkormányzat hétfő kora reggel a Questoron keresztül vásárolt, egymilliárd forint értékű állampapírról. Az összeghez egyelőre nem férnek hozzá, Borkai Zsolt, Győr kormánypárti polgármestere ennek ellenére biztos abban, hogy a zárolás alatt álló összeget visszakapja az önkormányzat.

Ha részesei a csalássorozatnak, vagyonukkal feleljenek

Fót a Hungária Értékpapír Zrt.-be fektetett egymilliárd forintot, ez esetben is kérdéses az összeg sorsa. A szocialisták kerületi elnöke azt javasolta, hogy brókerbotrányban kárt szenvedett önkormányzatok vezetői is feleljenek a magánvagyonukkal, amennyiben kiderül, hogy részesei a csalássorozatnak. „Azért tartjuk fontosnak, mert míg egy magánbefektető esetében saját pénzét viszi vásárra, ha úgy tetszik, sír-nevet alapon, addig itt a város polgárai nem tehetnek arról, hogy a városvezetők eltőzsdézték a város polgárainak pénzét” – vélte Fábry Béla, a fóti választókerület szocialista elnöke.

A brókerbotrányokhoz vezető kormányzati intézkedéseket kormánypárti többségű parlamenti albizottság vizsgálja majd. A héttagú testület a Buda-Cashnél, a Quaestornál, és a Hungária Értékpapír Zrt.-nél történt visszaéléseket tárja majd fel, és arra a kérdésre is választ keresnek, miért kellett 2010 előtt fellazítani a pénzügyi vállalkozások ellenőrzését, és ebben milyen felelőssége volt a Bajnai-kormánynak. „A bizottság nem határidővel dolgozik, természetesen szeretnénk minél hamarabb elkezdeni a munkát, ha elkezdtük a munkát, a lehetőség szerint leghamarabb lezárni, hiszen azok az emberek, akiket ezekkel a cselekményekkel átvertek, becsaptak, pénzügyileg nehéz helyzetbe hoztak, azok azt várják tőlünk, hogy minél gyorsabban tudjunk válaszokat adni az általuk feltett kérdésekre” – árulta el a részleteket Szűcs Lajos albizottsági elnök.

Szelényi szerint ez nem valódi

Szelényi Zsuzsanna független képviselő szerint is alaposan ki kell vizsgálni, mi történt, de nem egy fideszes többségű albizottságban, hanem egy paritásos országgyűlési testületben. „Ez a javaslat egyáltalán nem segíti elő a tisztánlátást, úgy gondolom, hogy valódi, valódi jogosítványokkal ellátott, valódi parlamenti vizsgálóbizottság felállítására van szükség, ezért ez a javaslata erről a kamu albizottságról egyáltalán nem támogatható” – mondta Szelényi Zsuzsanna független országgyűlési képviselő.

Az LMP szerint 1997-től az új tőkepiaci szabályozás bevezetésétől kellene ellenőrizni a befektetési szolgáltatókat. „Gyakorlatilag itt a kérdéskör nem leszűkített vizsgálatára van szükség, nemcsak arra, hogy kormányzati szinten milyen intézkedések születtek. Itt komoly problémát jelent a felügyeletnek a hiányossága, nem lehet tudni azt, hogy milyen pénzügyi vagy szabályozás-rendszeri hiányosságok vannak, és azt sem lehet tudni, hogy az állami vagyont a befektető-szolgáltatók hogyan kezelték” – hangsúlyozta Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője.

A Buda-Cash károsultjainak már csak egy napjuk maradt a hitelezői igények benyújtására, a kedden postára adott bejelentést még fogadja a felszámoló. Az elbírálást a Befektető-védelmi Alap akkor tudja megkezdeni, ha a Buda-Cash felszámolója befejezi az egyeztetést a mintegy 16 ezer ügyféllel.

Zárt ajtók mögött

Megírtuk, zárt ajtók mögött tárgyalt a győri közgyűlés a Quaestor-szerződésről. A rendkívüli ülést hét ellenzéki képviselő kezdeményezte. A képviselők két napirendi pontot tárgyaltak meg: az önkormányzat és a Quaestor Értékpapír Zrt. közötti szerződésről szóló tájékoztatót, valamint a város szabad pénzeszközeinek naprakész helyzetét. Bővebben>>>

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!