2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Paláver 15:35

Újabb praxisok bedőlését vizionálja a szakma

Hír TV

2018. július 12., csütörtök 21:53, frissítve: csütörtök 22:47

Az uniós szabályozás értelmében július elsejétől tilos amalgám tömést használni a 15 évnél fiatalabbaknál, a várandós és szoptatós nőknél. A szakma szerint ugyan lényeges változás nem hoz az intézkedés, de komoly gondot okozhat a fogorvosi alapellátásban, ahol a drágább alapanyag és a környezetvédelmi beruházások újabb fogorvosi praxisokat dönthetnek be.

Július elsejétől kikerülnek a gyermek fogorvosok fiókjából az amalgám fogtöméshez szükséges alapanyagok, egy uniós rendelet szerint ugyanis nem alkalmazható a többi között higanyt is tartalmazó eljárás 15 évesnél fiatalabb gyerekeknél, váradós, vagy szoptató nőknél.

„Félezer amalgám tömésnek kellene ahhoz lennie egy szájban, hogy abból olyan mennyiségű nehézfém szabaduljon föl, ami egészségkárosító hatású” – jegyezte meg a Hír TV-nek nyilatkozó fogszakorvos.

Lehet indokolt egy amalgám tömés is, de gyerekeknél szinte már sehol sem alkalmazzák, mivel a jóval esztétikusabb fogtömésekre van igény.

„Az amalgám töméseket akkor alkalmazzuk, hogyha egy viszonylag nagyobb üregről van szó. Ennek az alternatívája vagy valamilyen kerámia, vagy arany ellátás lehet, illetve olyan fogszínű tömőanyagok, főleg a gyerekfogászatban, amik most már eléggé modernek, alkalmasak fluorid leadásra, viszont ezek az anyagok elég drágák” – tette hozzá Kende Dóra.

Az amalgám használata mellett a tömésekből származó hulladék útját is szabályozza az unió. Ennek értelmében úgynevezett amalgám szeparátort kell szerelni az összes rendelőbe.

„Két esetben magasabb a higanyrizikó. Az első, amikor az amalgámtömés elkészül, amikor még nyers elemi állapotban van a higany és összekeverik a különböző összetevőkkel. A második, amikor ez az amalgámtömés eltávolításra kerül, ilyenkor szabadul fel újra higany” – emelte ki Al-Katib Kamil fogszakorvos.

Nem véletlen, hogy nem azonnal vezetik be a szigorítást. „A rendszer nem áll készen egy ekkora átalakulásra. Mindannyian tudjuk, hogy milyen forráshiánnyal küzd az egészségügy, azon belül is a fogászat” – húzta alá Al-Katib Kamil.

De nem csak a lényegesen drágább alapanyagból adódó veszteség okoz majd gondot a fogászoknak. Az amalgámszeparátorok beszerelése akár egymillió forintnál is nagyobb összeg lehet. A kamara becslése szerint 7 milliárd forintra lenne szükség a teljes kiépítésre

„A fogorvosok, most kifejezetten a köz finanszírozott fogorvosokról beszélek, ők minden hónapban húznak egy egyenleget. Hogy megérte, nem érte meg. Hogyha ezt tartósan negatív és nem éri meg, akkor visszaadja a szerződést, és így alakulnak ki ezek a tartósan betöltetlen praxisok” – mondta Hermann Péter, a Magyar Orvosi Kamara fogorvosi tagozatának elnöke.

Magyarországon évről évre nő a betöltetlen fogorvosi praxisok száma a közfinanszírozott rendszerben. 2018-ban 300 helyen hiányzott tartósan a körzeti fogorvos.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!