2025. 01. 08. Szerda Gyöngyvér napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Paláver 15:30

Budapestre utazott az amerikai külügy helyettes államtitkára a CEU miatt

2017. április 11., kedd 15:27, frissítve: kedd 22:34

Az amerikai kormány nem kötelezte el magát egy olyan megállapodás megkötésére a CEU ügyében, mint amilyet a magyar kabinet szeretne – erről az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára nyilatkozott budapesti villámlátogatása után. A CEU rektorhelyettese a Hír TV-nek azt mondta, ha kell, az uniós bíróságig is elmennek a jogorvoslatért. Aggódik a magyar felsőoktatási törvény miatt a német külügyminisztérium is, amit a berlini nagykövettel is közöltek. Közben az oktatási államtitkár Brüsszelben magyarázkodik a CEU ügye miatt.

Több tízezren vonultak fel vasárnap a CEU-ért – hiába. A köztársasági elnök ugyan kivárt, de hétfő estére végül aláírta a felsőoktatási törvény módosítását, így az jövő év elejétől hatályba léphet.

„Azok a feltételek, amiket a törvény szab, azokat nem lehet teljesíteni, ezért tiltakozunk ellene” – ezt mondta a CEU rektorhelyettese.

Az új szabályozás ugyanis arra kötelezné az egyetemet, hogy New Yorkban is folytasson képzést, illetve hogy a szövetségi kormány is állapodjon meg az egyetem működéséről a magyar kormánnyal, holott erre nincs joga. A Közép-európai Egyetem vezetése most elsősorban a kormánnyal tárgyalna, de készek akár jogi útra terelni az ügyet.

„Mi nem fordulhatunk most még direkt az Alkotmánybírósághoz, de az ombudsman megteheti, illetve a pártoknak, a parlamenti képviselőknek egy csoportja is megteheti ezt. Az Alkotmánybíróság ekkor hoz egy döntést. Hogyha a döntés kedvezőtlen számunkra, akkor még mindig tovább léphetünk és az európai uniós bíróságokon is tiltakozhatunk ez ellen a törvény ellen” – nyilatkozta Fodor Éva rektorhelyettes.

Hallgatók élvezik a napsütést a CEU épületénél – a vezetés ígérete szerint ezt még jövőre is megtehetik, mert bár Arad, Vilnius, Bécs és Pozsony is bejelentkezett a Közép-európai Egyetemért, ők mindenképp maradni akarnak Budapesten. A CEU ügyét az Európai Bizottság is tárgyalja szerdán.

„Nem hiszem, hogy a bizottság bármilyen negatív álláspontot fogalmazna meg a törvénnyel kapcsolatban” – bizakodott a tárgyalások előtt Brüsszelben az oktatási államtitkár, aki megismételte: nem akarják bezáratni a CEU-t. „Ez az ügy, ez nem igazán ügy. Itt olyan információk hangzanak el, amik nem így vannak, a magyar kormány nem kíván semmilyen egyetemet bezárni, sem Soros úrhoz kapcsolódó egyetemet, sem bármilyen más egyetemet. Tényegesen, ha visszanézünk 2014-ig, amikor is a magyar felsőoktatási stratégia létrejött, azóta több egyetemet, több képzési helyet nyitottunk meg. Nemhogy nem szűnt meg egyetem Magyarországon, hanem a közösségi főiskolamodell kialakításával jelen pillanatban újabb hat helyen folyik felsőoktatási képzés” – jelentette ki az oktatásért felelős államtitkár.

Magyarországi villámlátogatása után az amerikai külügy helyettes államtitkára külföldi hírügynökségeknek azt mondta: az amerikai kormány nem kötelezte el magát egy olyan megállapodás megkötésére a CEU ügyében, mint amilyet a magyar kabinet szeretne. A kelet-európai kérdésekért felelős Hoyt Yee egyértelműnek tartja, hogy a magyar felsőoktatási törvény módosítása kifejezetten a CEU-t célozta és egy fontos amerikai–magyar intézményt fenyeget.

A diplomáciai tárgyalásokat a magyar kormány is helyettes államtitkári szinten folytatná: Orbán Viktor erre az amerikai kapcsolatokért is felelős Altusz Kristófot jelölte ki.

Németh: Ez nem a hivatalos álláspont

A külügyi bizottság fideszes elnöke a Hír Televíziónak azt mondta: az amerikai diplomata szavai nem a hivatalos washingtoni álláspontot tükrözik. „Ez egy vélemény, és egyébként egy helyettes államtitkárról beszélünk, és tudtommal az elmúlt években is ezt a pozíciót töltötte be. Várjuk a jelenlegi amerikai adminisztráció válaszát arra, hogy meg tudjuk-e kötni azt a megállapodást, ami lehetővé teszi, hogy a CEU folytassa-e a munkáját” – fogalmazott Németh Zsolt.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!