A szórakozóhely politikai nyomást sejt a háttérben
2017. június 30., péntek 21:13, frissítve: péntek 22:42
Az VIII. kerületi Aurórában július elején razziázott a rendőrség. Az ellenőrzés során többeknél kábítószert találtak, majd két héttel később az önkormányzat úgy döntött, megvonja a hely engedélyét. Így ott ma már csak üldögélni lehet, italt vagy bármi mást vásárolni nem. Az Auróra engedélyét a szervezett bűnözésről szóló törvényre hivatkozva vonták meg. A TASZ szerint ez törvénytelen.
„Semmi szervezett bűnözéssel kapcsolatos dolog nem történt a helyszínen, találtak egy maroknyi kábítószer-fogyasztót, akik tartottak maguknál csekély mennyiségű füvet, és ez egyáltalán nem bizonyítja, hogy kábítószer-terjesztés történt volna, ahogyan a rendőrség emiatt nem is indított senki ellen eljárást” – magyarázta Kardos Tamás, a szervezet munkatársa.
Az Auróra kommunikációs munkatársa szerint nem is ez állt a háttérben, más miatt volt fontos ellehetetleníteni a helyet.
„Azért hogyha összerakjuk a kis történetszálakat, hiszen tudjuk azt, hogy az Aurórában egy nagyon komoly, kritikus, társadalmilag aktív civil élet folyik, hogy nagyon sok olyan szervezet dolgozik az Aurórában, akiket nemcsak most, a civiltörvény kapcsán, hanem már évekkel ezelőtt a norvég támogatási alap működésével kapcsolatos eljárásban is sorozatosan támadtak, vagy van olyan szervezet, akiket folyamatosan például NAV-ellenőrzésekkel támadtak. Azt gondolom, hogy innentől kezdve talán mindenki össze tudja rakni, hogy miért is nem egy másik helyet, miért az Aurórát támadják” – vélekedett Lukács Áron, az Auróra kommunikációs munkatársa.
Itt működik például a Roma Sajtóközpont és a melegfelvonulást szervező alapítvány. Itt tartották volna a melegfelvonulást kísérő egyhetes programokat is, amely egyelőre az intézkedés ellenére sem került veszélybe.
„Az Aurórában minden program a Pride-héten meg lesz tartva, ezt tudni kell, hogy csak a pultot függesztették fel, jelenleg az Aurórának amúgy is a fő profilja az, hogy közösségi programoknak teret ad, ez továbbra is meg fog maradni, és a Pride-héten minden programot megtartunk” – mondta Karlik Cintia, a Pride szóvivője.
A Magyar Időknek a VIII. kerületi önkormányzat azt írta, a helyre számos lakossági panasz érkezik folyamatosan, többségében hangoskodásra, nyilvános kábítószer- és alkoholfogyasztásra, az ezekből adódó hulladékra és piszokra panaszkodtak, ami élhetetlenné tette a környéket és riadalmat keltett a lakosokban. Ugyanakkor nem emiatt, hanem rendőrségi kezdeményezésre vonták be az engedélyt.