A korrupció lengi körül a Nagy Teknősbékaházat
2016. november 5., szombat 20:16, frissítve: vasárnap 13:51
Nagy Teknősbékaház – így becézik a Tokaj melletti Rakamazon található épületet. A Látogató Központ és Kiállító Terem nevet viselő létesítmény annak a 600 millió forintos beruházásnak az egyik eleme, amely a térség legnagyobb turisztikai attrakciója lett volna: az átadástól számított öt éven belül 78 ezres látogatószámmal. Ezt még az előző, fideszes városvezetés álmodta meg. 2014 után azonban új, civil szervezet színeiben indult vezető került a település élére. Bodnár László szerint a projektnél visszaélések voltak: az épületben nincs víz, nem működik a lift, és nem készültek turisztikailag vonzó látványelemek sem. Tavaly márciusban feljelentést tett, a nyomozás még tart.
A volt polgármester megmutatta a Hír TV stábjának, hogy milyen állapotban volt a projekt 2012 novemberében, a műszaki átadás idején. Farkas Ernő szerint 37 millió forintos hiánypótlásra kötelezték a kivitelező céget, de a csődje miatt megfeneklett a javítás. Más hiba viszont nem volt az épületnél, szerinte politikai lejáratás folyik ellene. „A vizet Tokajból kapja Rakamaz azon területe. Az első ütemnél, amikor mi átadtuk, időszakos vízellátás volt, a kettes ütemben kívántuk volna ezt megoldani. Az áramellátással kapcsolatban: van áram ez épületben, a lifthez viszont nagyobb teljesítményre volt szükség. A hiánypótlásban benne volt, hogy 2 millió forintos hozzájárulás kellett volna ahhoz, hogy nagyobb legyen az árambevitel. A közművek, úgy gondolom, rendben voltak” – fejtette ki a korábbi településvezető.
Az új városvezetés a használatbavételhez további 80 milliót kért az államtól és még 60 millió forint hitelt is felvett.
„Nagyon meg fogja bánni Rakamaz önkormányzata, ha szórakozik az európai uniós forrásokkal” – jelentette ki a kancelláriaminiszter. Lázár János vizsgálatot ígér. „Ha ez a program ennyi pluszforrást kíván, akkor az egész rosszul volt megtervezve, rosszul volt kitalálva. Akkor ennek a következményét valakinek viselnie kell. És itt nem tudunk tekintettel lenni arra sem, hogy ki, melyik politikai párthoz tartozik, és nem is érdekel. A pénzzel el kell számolni, a programot pedig tisztességesen meg kell valósítani. Aki erre képtelen, annak viselnie kell minden következményét” – szögezte le a politikus.
A Nemzetgazdasági Minisztérium már vizsgálódik az ügyben, de erről szűkszavúan nyilatkozott a tárcavezető. „Tart a vizsgálat, amint lezárul, tájékoztatni fogjuk önöket az eredményről” – mondta Varga Mihály.
Rakamaz a projekt kibővítéseként egy második ütemre, 230 millió forintra is pályázik. Azt, hogy megkapja-e, az első ütem elszámolásától függ.