Ezrek tiltakoztak a CEU ellehetetlenítése ellen
2017. április 2., vasárnap 21:56, frissítve: hétfő 09:31
A Budapesti Corvinus Egyetem főépületénél gyülekeztek a Közép-európai Egyetem mellett demonstrálók az Oktatási szabadságot elnevezésű Facebook-csoport hívására.
„Úgy hallottuk, hogy hétfőn fognak benyújtani egy törvényjavaslatot, amely egy tollvonással gyakorlatilag kétségbe vonná vagy veszélybe sodorná a CEU működését. Ez ellen szeretnénk felemelni a hangunkat ma” – foglalta össze röviden Mayer Dániel szervező, CEU-hallgató a demonstráció lényegét.
A tömeg eleinte pár száz fős volt, ám percek múlva már a villamosokat is le kellett állítani, annyian lettek a Fővám téren. A tömegben nemcsak diákok, hanem egyetemi tanárok, professzorok is voltak.
– El tudja képzelni, hogy hétfőn a törvény megszületik?
– El, sajnos. El. Ez nem jelenti azt, hogy a CEU meg fog szűnni. De az, hogy a törvényt átviszik, egyszerűen elképesztő, elképesztő az eljárás, elképesztő, hogy senkivel nem tárgyaltak, senkivel nem egyeztettek – fogalmazott a Hír TV-nek Örkény István szociológus, az ELTE és a CEU tanára.
A diákok menete zeneszóra – DJ BoBo Freedom című számára – indult a Parlament irányába. Mire a Magyar Nemzeti Múzeumhoz értek, a rendőrség már az egész Kiskörutat lezárta. A Közép-európai Egyetem épületéhez már több ezer demonstráló érkezett. A menethez sok külföldi diák is csatlakozott, ezért a beszédeket angolul is elmondták.
„Mi most a tudományos szabadságért való küzdelem frontvonalának első sorában vagyunk, és ez a harc ma nagyon nemzetközi. Erdogan egyetemeket zárat be, Putyin is egyetemeket szüntet meg. Mi nagyon azt akarjuk, hogy Magyarország ne ebbe a klubba tartozzon” – hangoztatta Békés Gáspár CEU-hallgató, a Független Diákparlament tagja.
Nem lehet tudni, hogy ki lesz a következő |
Közleményben fejezte ki szolidaritását a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Azt írták, megdöbbenéssel figyelik a közoktatás egyes területeit lobbiérdekek mentén feldúló hatalom ad hoc bejelentéseit, amelyek célja: elterelni a figyelmet a hatalmi elit aktuális botrányairól. Hozzáteszik: ki kell állni a CEU mellett, mert nem lehet tudni, hogy ki lesz a következő. |
A Kossuth térre, a Parlament elé már tízezres tömeg érkezett. A felszólalók szerint azzal, hogy a kormány egy kifejezetten a CEU-ra szabott törvényt nyújtott be a parlamentnek, az egyetemi szabadságba, autonómiába akar beleszólni.
„A kormány számára mindennél fontosabbá vált saját hatalmának bebetonozása. Gyermekeink, fiataljaink jövője, az ország sorsának jövője sem túl nagy ár neki ezért a célért” – hangzott Törley Katalin, a Tanítanék mozgalom tagjának beszéde.
Felszólalt a Szentpétervári Európai Egyetem egyik volt hallgatója is. A Soros György által is támogatott oroszországi intézmény működési engedélyét tavaly decemberben vonták vissza: „Oroszországban van egy ideológiai árok a regnáló politikusok és a felsőoktatás világa között. Ez pedig az egyetemek autonómiájáról szól, valamint arról, hogy szabadon választhassunk kutatási területet akár politikai ideológiák szerint is. Ismerős a jelenség?” – tette fel a kérdést.
A tüntetésen az egyetemi polgárság mellett számos ellenzéki politikus, közéleti személyiség is részt vett. A demonstráció végén a 2014-es internetadó elleni tüntetéshez hasonlóan ezrek világították be a Kossuth teret mobiltelefonjukkal. A szervezők pedig bejelentették: ha a parlament elfogadja a felsőoktatási törvény módosítását, ismét az utcára vonulnak.
Tekintse meg a Hír TV Online felvételét a demonstrációról: