Peveket 1933-ban alapították, hogy kikötőt biztosítson az ásványi anyagok kiviteléhez. . A '40-es és '50-es években a város környékén több uránbánya létesült – itt volt a GULAG egyik telepe! Egészen 1953-ig, Sztálin haláláig bányásztak itt uránt.
A HAJÓ szinte az egész környéket uralja, és nem csak a látványával - hiszen Peveken túl, gyakorlatilag az egész térség életét is megváltoztatta. amelyből még négy épül a jövőben, az újabb bányák nyitásával munkalehetőséget teremt az itt élők, illetve háromhónapos váltásokban Oroszország más vidékeiről érkező munkások számára. számára. A Roszatom, merthogy a Paks II-őt építő orosz állami atomenergetikai konszern üzemelteti az úszó atomerőművet, részben finanszírozza a helyi oktatást is.
A hajótest, amelyre a reaktorokat szerelték, 140 méter hosszú és 30 méter széles, merülése több, mint 5 méter, vízkiszorítása pedig 21.500 tonna.
Az úszó erőművet 2019-ben kapcsolták rá Csukcsföld hálózatára, hogy árammal lássa el a környékbeli bányákat és Pevek városát, amelytől több mint ezer kilométerre van a Bering-szoros és Alaszka. Az Akademik Lomonoszovnak egy széntüzelésű erőművet és egy öregedő atomerőművet kell helyettesítenie.
Úszik, áramot termel, ellenáll akár 7 méteres hullámoknak, megbírkózik egy 9-es erősségű földrengéssel, sőt még egy helikopter-becsapódást is simán kibír!
Andrej Vlagyimirovics Zaszlavszkij megbízott igazgató elmondta, hogy két KLT–40-es típusú atomreaktor termeli a Lomonoszovon az áramot. Ezek a reaktorok ugyanis az orosz atomjégtörőkön több évtizeden át balesetmentesen működtek. Ilyen tapasztalattal a világ egyetlen más országa sem rendelkezik, tudtuk meg vendéglátóinktól, mivel a Roszatom által üzemeltetett atomjégtörő flotta egyedülálló a világon. Nem véletlen, hogy az elkövetkezendő évek-évtizedek nukleáris fejlesztései is ugyanezen technológián alapszanak.