Az afrikai sertéspestis nagy ragályozó képességű, vírus okozta fertőző betegség. Afrikában a közönséges varacskosdisznó és egyéb vaddisznó fajok játszanak szerepet a betegség fenntartásában.
Magyarországon nagyjából 5-6 évvel ezelőtt jelent meg először vaddisznóállományokban, de szerencsére terjedése korlátolt.
A sertéspestis kórokozója DNS-vírus, amely rendkívül ellenálló a külső környezeti hatásokkal szemben. A fertőzött ólakban és karámokban napfénytől védett helyen, heteken át fennmarad például az alomszalmán. A sertéshúsban és az abból készült nyers, vagy félkész termékekben több hétig, a fagyasztott húsokban évekig fertőzőképes maradhat.
A betegség váladék útján terjed. Az érintett sertések egyebek mellett bélsárral, vizelettel, nyállal és orrváladékkal ürítik a vírust, ezáltal közvetlenül megfertőzik a velük érintkező társaikat. A sertéstartók, állatgondozók, az említett váladékokkal szennyeződött cipővel, ruházattal, de akár az ott használatos lapáttal vagy a vödörrel szintén elhurcolhatják a betegség kórokozóját. Vakcina még nem készült ellene.