A ma ismert Tisza-tó születése a kiskörei vízlépcső építésével kezdődött. Az elődök egy nagy beruházási program révén az 1960-as évek elején indították el a vízlépcső tervezését, majd 1967-től a kivitelezését.
A Tiszát a belső medencékkel úgynevezett öblítőcsatorcák kötik össze. Áradások idején lezárják a zsilipeket a szakemberek, de amikor jó minőségű víz van nyitnak, így a turisták és a horgászok felfedezhetik a tó belsőbb területeit is.
A tó vízszintjét duzzasztással szabályozzák. A Kiskörei Vízlépcső egész rendszerét egy vezénylőteremből irányítják, ahol a szakemberek a műszereknek köszönhetően folyamatosan tudják ellenőrizni a vízügyi adatokat.
A Tisza-tóból látják el öntözésre alkalmas vízzel a mezőgazdasági területeket, és a halastavaknak is szolgáltatnak ki vizet. Fejes Lőrinc kiskörei szakaszmérnök szerint a tavalyi aszály mutatta meg, hogy valójában mire képes a rendszer, hiszen a tó fennállása óta most csökkent a legtöbbet a vízszint a gazdák kiszolgálása miatt.
Egy nemrégiben átadott attrakciót, a hallépcsőt is felkerestük, ahol az érdeklődők egy üveglapon keresztül meg is nézhetik a Tisza-tó és a Tisza között átkelő uszonyosokat. Jelentőségét mutatja, hogy már az itt megtalálható halfajok több mint kétharmadát megfigyelték átúszás közben.
A Tisza-tó a passzív és aktív kikapcsolódást kedvelőknek is kiváló úticél lehet. Utóbbit támogatják például a kerékpárút fejlesztések, így ma már körbe is lehet tekerni a tavat.