A koronavírus-járvány alapjaiban változtatta meg az életünket és egyben a schengeni Európában megszokott szabad kamionforgalmat is. A magyar lakosság védelme érdekében Magyarország schengeni határait tegnap éjféltől a személyi forgalom elől lezárták. Annak érdekében, hogy a magyar lakosság ellátása zavartalan legyen egyszeri alkalommal egy humanitárius folyosót nyitottak a balkáni vendégmunkásoknak. A stúdióból Gáspár Milánhoz kapcsoltunk, aki Hegyeshalomról tudósított.
„Kérlek magyarázd el nekünk, hogy mekkora sor van most! Látjuk, hogy mögötted sokan állnak. Kik állnak és miért?”
- kérdezte Velkovics Vilmos műsorvezető.
„Azt kell mondanom, hogy nagyon megváltoztak a körülmények. Ugye délben is jártunk itt körülbelül, és akkor azt láttuk, hogy valóban se ki se be, senki. Semmiféle mozgás nem történt a határon, most viszont ha megnézzük, akkor azt láthatjuk, hogy lassan, de biztosan elindult a forgalom befelé Magyarországra.(…)”
- válaszolt Gáspár Milán.
Ezután Révész Zsolthoz kapcsoltunk Csanádpalotára a román határhoz.
„Zsolt! Odaértek már ezek a bizonyos kamionok? Ott van már torlódás?”
- kérdezte a műsorvezető.
„Közel 20 km-es kocsisor, kamionokból álló kocsisor áll már itt a nagylaki határátkelő előtt. Az látható, hogy kifelé azért megy lassan a forgalom, tehát a kamionok szépen lassan araszolnak, de befelé viszont határozottan azt kell mondanom, hogy gyors a forgalom. (…)
- válaszolta Révész Zsolt tudósító.
Zöldhegyi Katalin, csatornánk brüsszeli tudósítója elmondta, hogy a határzár lényege, hogy nem uniós állampolgárok nem léphetnek a tagállamok területére. Kivételt jelentenek az orvosok, az ápolók és a britek. A döntés egy videokonferencián született meg - tette hozzá.
Az összefogás lényege az emberi életek mentése, a határzár pedig a Közösség gazdasági folyamatait hivatott fenntartani – hangsúlyozta Zöldhegyi Katalin.
Navracsics Tibor, volt uniós biztos szerint az egyik első döntés az Unión belül is az volt, hogy mindenki abban gondolkodott, hogy a saját országát hogyan tudja menteni, hiszen nyilvánvalóan a választópolgárok felé meg kell felelniük a tagállamok vezetőinek, miközben az Európai Unió vezetőit nem közvetlen választják a polgárok. Ebből adódik, hogy a lényegi intézkedések nemzeti szinten születnek meg.
Hír TV