Kámán Attila: A szabályok betartása mellett minimális kockázattal működhet az ellátás
Másfél hónap kényszerszünet után, ha lassan, de újraindul az egészségügyi alapellátás. Fontos azonban, hogy azokat fogadják, akik előtte időpontot kaptak. A fogorvosi ellátásról Kámán Attila, szájsebész, fogorvos beszélt a Hír TV Magyarország élőben extra című műsorában.
Elkezdődtek a jelentkezések a különböző kezelésekre, Kámán Attila elmondta, hogy az elmúlt hat hétben is dolgoztak, foghúzásokat és gyökérkezeléseket végeztek, nem hagyták cserben a pácienseket. A telefonos bejelentkezés menete úgy zajlik, hogy 3-4 kérdést feltesznek, például volt-e lázas, találkozott-e potenciálisan fertőzött gyanús személyekkel. A telefonos egyeztetés után a rendelőben történik egy láz és oxigénszaturációs mérés, valamint ki kell tölteni egy kérdőívet.
Arra a kérdésre, hogy mi van abban az esetben, ha valaki pozitív Kámán Attila elmondta, hogy jogszabályi kötelességük a fertőző betegek, ahogy az AIDS-es vagy hepatitises betegek ellátása is. Minden rendelő és az ott dolgozók fel vannak készülve ilyen esetekre. Mindenhol rendelkezésre áll az ehhez szükséges szkafander, szemüveg, védőkesztyűk. Véleménye szerint a szabályok betartása mellett a fertőzés esélye minimálisra csökkenthető. Kámán Attila nem tud megbetegedett fogorvosról vagy fogászati asszisztensről.
Teljes beszélgetés:
Könnyid László: Már az újranyitásra fókuszál a vendég
A magyarok 23 százaléka tervezi, hogy a járvány után külföldre utazik. A többség azonban inkább belföldön pihenne nyáron – derül ki a Magyar Turisztikai Ügynökség legfrissebb felméréséből. Bár Budapest és Pest megye kivételével a vidéki településeken hétfőtől kinyithattak a kávézók, éttermek teraszai, a szakértők szerint lassan fog visszaállni a régi rend. A szakemberek szerint a járvány miatt az élménykeresés helyett a biztonság lesz a legfontosabb a jövőben, ami a turizmusban is komoly változásokat hozhat.
Van már arról tapasztalat, hogy hányan éltek ezzel az "újranyitási" lehetőséggel? - tette fel első kérdését Földi-Kovács Andrea.
"Nincs még pontos adat arról, hogy mennyien éltek a vidéken tegnap életbelépett újranyitás adta lehetőségekkel. Annyit tudunk, ami a sajtóban is megjelent. (…) A Magyar Turisztikai Ügynökség Covid kézikönyvet jelentetett meg, mely segít biztonságosabbá tenni az éttermi, szállodai ellátásokat. (…) Ami biztos, a jövőben az élménykeresés helyett a biztonság lesz a legfontosabb. Higiénia az első: védeni kell a vendéget, a szabályokat be kell tartani ( például megfelelő távolság, megfelelő fertőtlenítés) A másik, hogy a befizetett nyaralás biztonságos legyen és fontos, hogy a szállást az utolsó pillanatban is vissza lehessen mondani"
- mondta a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese.
Teljes beszélgetés:
Lassan visszatér az élet az osztrák fővárosba
Mint arról beszámoltunk, Ausztria az első európai országok között jelentette be a koronavírus miatt elrendelt szigorító intézkedések lazítását. Ez azután vált lehetővé, hogy javult a járványügyi helyzet és csökkenni kezdett az aktív fertőzöttek száma.
Sebastian Kurz kancellár a jövőről úgy nyilatkozott, hogy annyi szabadságot kell adni, amennyi lehetséges és annyi korlátozást kell érvényben hagyni, amennyi szükséges.
Az egyik linzi intézet végzett egy felmérést arról, hogy hogyan viszonyulnak a koronavírus járványhoz az osztrákok, mik a félelmeik, mitől tartanak leginkább.
Mindezzel kapcsolatban online kérdeztük Dora Varro-t, a magyar származású, Bécsben élő újságírót, Magyarország élőben extra című műsorunkban.
Teljes beszélgetés:
Hír TV