Bayer Zsolt műsorvezető elsőként Koltai Lajoshoz fordult kérdésével, mivel a rendező, operatőr még a forgatás előtt elmesélte: amikor zajlott a legendás film szereplőválogatása, rögtön „kiszúrta a Sőth gyereket”.
- Mit tudott ő? Miért pont őt?
- Mindenki emlékezete más, azért ez régen volt. Bementünk iskolákba, osztályokba. Szó szerint úgy történ: Osztály vigyázz! Üljenek ki, maga, maga, meg maga! Akik kijöttek, azokkal egy kicsit beszélgettünk. Meggyőződéssel úgy emlékszem, hogy Sanyit én találtam, mondtam, hogy
Pierre megvan!
- És ez nem is volt nagy tévedés. A mai napig úgy tartom: részese vagyok annak, hogy akkor Sanyit felfedeztük
- emlékezett vissza Koltai Lajos.
1982-ben mutatják be a filmet. 17-18 éves gyerek akkor még Sőth Sándor, ahogy a műsorvezető is.
- Nekünk személyes élményünk erről a korról nem nagyon van. Amikor megismerted a történetet, elolvastad a forgatókönyvet, hogy tudtál ráhangolódni az egészre? A családi háttérből voltak mesék, történetek erről a szörnyű korról, vagy a forgatókönyv elvitt
- vitte tovább a beszélgetés fonalát Bayer Zsolt.
- A forgatókönyv magával ragadott, másrészt a gimnazista történet transzportálja azt a sztorit, ami a filmet minden generáció számára érthetővé tesz. Azért tudott a film még sokkal több, későbbi generációra is hatni, mert a gimnazista sztorin keresztül lehet ezt a kort megérteni. Így minden tinédzsernek van egy kapcsolódási pontja a történethez és a történelemhez
- osztotta meg a nem is olyan rég múlt emlékeit Sőth Sándor.
A műsor második részében Tóth Eszter Zsófia történész, társadalom kutató, a Mediaworks főmunkatársa és M. Kiss Sándor történész a Megáll az idő történelmi hátterét tárta fel.
Utolsó vendégként Lukácsy György filmkritikus, filmesztéta személyes élményből kiindulva így szólt a kultuszfilm kapcsán:
- Ez a film attól él és fog élni, mert a kamaszkorból mutat föl valamit (…) Bereményi mindig rájátssza az emberi sorsot a történelemre, itt, ebben a felvonulási területben, ahol élünk. De mégis, ez egy kamasztörténet, ahol együtt van a brutális közönségesség - amit ezek a srácok csinálnak:
„Malacpofa fogd meg a kád szélét!”
- a líraisággal, a költőiséggel.
- Én is ebben a koromban estem szerelembe az Antigonéval, ugyanakkor újpesti házibulikba jártam, ahol meg nem az Antigonét olvastuk.
Teljes műsor:
Hír TV