A szervezők az egyéni megfigyelők, családok mellett óvodák és általános iskolák részvételére is számítanak - írták az MME közleményben.
Az akció kiemelt célja a baglyok és telelőhelyeik védelme.
Az erdei fülesbaglyokra jellemző, hogy a téli időszakban csapatosan keresik fel a települések belterületeit.
Egy-egy ilyen telelőhelyen többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, de Magyarország "bagolyfővárosában", Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok összesített létszáma egyes években akár az ezer példányt is meghaladhatja.
A jelenség hátterében az érintett települések környékén nagy számban jelenlévő egér- és pocokfajok állnak. A baglyok valószínűleg azért választják a látszólag kedvezőtlenebb, zajosabb környezetben található belterületeket nappali pihenőhelyül, mert a településeken általában több fa van, mint a szántókon, gyepeken - írták a közleményben, hozzátéve, hogy a lakott területekről emellett hiányoznak azok a nagyobb testű ragadozómadarak, amelyek veszélyt jelentenének a baglyokra.
Kitértek arra is, hogy a baglyok jelenléte az emberek, illetve a társ- és háziállatok szempontjából nem jelent fizikai veszélyt, az általános higiénés szabályok betartása mellett pedig fertőzéskockázatot sem hordoz magában.
Kiemelték, hogy
a baglyok jelenléte gazdasági, környezet- és természetvédelmi, illetve humán-egészségvédelmi szempontból is rendkívül hasznos, mivel ezek a madarak naponta két-három kis rágcsálót is elfogyasztanak.
Egy éve a Magyarországon telelő erdei fülesbaglyok legalább 2,9 millió, mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztítottak el. Ha a baglyok és más ragadozó életmódot folytató madarak nem végeznék el ezt a rágcsálóirtást, súlyos környezet- és természetvédelmi, humán egészségügyi kockázatot jelentő mérgek alkalmazására lenne szükség - hívta fel a figyelmet az MME.
A közlemény szerint a telelő baglyok lakossági felmérése hármas célt szolgál. Egyrészt az adatközlők szélesebb köre sokkal pontosabb országos adatokat szolgáltat a jelenség területi eloszlásáról és nagyságrendjéről, mintha a felmérést csak hivatásos szakemberek végeznék.
Másrészt felhívja a figyelmet a madarak és telelőhelyeik védelmére, valamint ösztönzi a lakosságot, hogy több időt töltsenek a szabadban természetvédelmi szempontból is hasznos önkéntes munkát végezve.
Az erdei fülesbagoly-telelőhelyek országos lakossági felmérésével kapcsolatban további információ az MME honlapján található.