2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Az aranyember 20:00

Színes

Légyhessegetőt kapott az önmumifikált szerzetes

Egy 900 éves kínai buddhista szerzetes múmiája látható májusig a Magyar Természettudományi Múzeumban. A múmia egy külföldi műgyűjtő tulajdona, és csupán másodszor szerepel kiállításon. A kínai kulturális forradalom alatt a legtöbb önmumifikálódott szerzetes testét elégették, ezt a múmiát valószínűleg azért nem semmisítették meg, mert szobornak hitték.

Egy buddhista szerzetes mumifikálódott testét rejti az az aranyozott agyag szobor, amely most a Természettudományi Múzeumban tekinthető meg. A férfi Krisztus után 1000-ben, Kínában élt, és feltehetően 40 éves volt, amikor úgy döntött, hogy mumifikálja magát. A rituálé kegyetlen volt: 2000 napon át sós ételeket ehetett, majd ezer napig egy fa kérgét rágta, ezután pedig egy kősírban ülve várta a halált.

„A buddhisták szentként tisztelték a szerzeteseket, akik vállalták ez a lépést, ezt az önmumifikálást, ezért templomokba vitték a testüket és a templomok védőszentjei voltak” – mondta a Hír TV-nek Szikossy Ildikó antropológus.

A múmiát eddig csak Hollandiában lehetett látni, a szobrot rejtő testet nemrég szállították át a Magyar Természettudományi Múzeumba. Egy röntgenfelvétel bizonyítja, hogy az agyagszobor alatt valóban egy emberi test van. A magyar antropológusok a 900 éves múmia kezébe a nyilvánosság előtt helyezték el azt a rekonstruált légyhessegetőt, amellyel a szakemberek szerint teljessé vált a különleges kincs.

„Ez egy státuszszimbólum volt, egyike volt a felségjeleknek a Buddha-szerzetesek körében, úgyhogy ez fontos, hogy ott legyen a kezében. Amikor megkapta a múzeum kölcsönbe, akkor ez még nem állt a tulajdonában a magángyűjtőnek, és valahogy annyira megszerette a múzeumot, hogy úgy döntött, hogy ezt az azóta megszerzett légyhessegetőt is odaadja a kiállításba. Úgyhogy így sikerült a kettőt összerakni” – árulta el Pap Ildikó antropológus.

Az önmumifikálást egyébként a fennmaradt emlékek szerint sokan megpróbálták, de csak keveseknek sikerült. Az öngyilkosságnak minősített módszert a 19. században betiltották, azóta egyetlen rendben sem gyakorolják.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Nyílt nappal várja az érdeklődőket a Gyermekvasút vasárnap

Nyílt nappal várja az érdeklődőket a Gyermekvasút vasárnap

Január 19-én, vasárnap nyílt napot tart a Gyermekvasút a széchenyihegyi végállomáson. 10 és 16 óra között várják színes programokkal a kisvasút világa iránt érdeklődőket – közölte a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. Kommunikációs Igazgatósága pénteken.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!