"Kicsit fel akarom rázni a demokratákat"
- írta a Twitteren Trump, mielőtt New Hampshire-be indult. Majd a Manchester városának arénájában tartott nagygyűlésen szintén a demokrata párti politikusokkal és az ellene indított alkotmányos felelősségre vonási eljárással (impeachment) foglalkozott. Az eljárásból ő került ki győztesen, mert a szenátus felmentette őt a demokrata törvényhozók által felhozott mindkét vádpont alól.
"Kilenc hónap múlva visszavesszük a képviselőházat, meg fogjuk tartani a szenátusi többséget, és megtartjuk a Fehér Házat is"
- fogalmazott Trump. Szavait viharos taps kísérte. Majd azzal folytatta, hogy a republikánusok duzzadnak a lelkesedéstől, míg a demokraták távolról sem. "Egymás ellen harcolnak, fogalmuk sincs, mit csinálnak, még a voksokat sem tudják megszámolni" - utalt a demokraták iowai fiaskójára. Iowában ugyanis hétfő estig is a voksoknak csak a 95 százalékát dolgozták fel, és mind Bernie Sanders szenátor, mind Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka volt polgármestere győztesnek hirdette ki magát, illetve hétfőn mindketten a szavazatok újraszámlálására nyújtottak be kérvényt.
"A Demokrata Párt irányítani akarja az egészségbiztosításotokat, de még egy jelölőgyűlést sem tud levezetni Iowában" - mondta az elnök. Hozzátette azt is, hogy szerinte a demokrata pártvezetés "el akarja csalni" Bernie Sanderstől az elnökjelöltséget. "Szerintem ismét megpróbálják becsapni Bernie-t" - mondta, utalva a 2016-os választási kampányra, amikor Hillary Clinton, a demokraták akkori elnökjelöltje és a Demokrata Párt vezetése kifejezetten lejárató kampányt folytatott Sanders ellen.
A nagygyűlésen Trump méltatta a gyermekgondozási segély bevezetését, az elsősorban a középosztályt érintő adócsökkentéseket és az illegális bevándorlás elleni küzdelem eredményeit. William Barr igazságügyi miniszter néhány órával a manchesteri nagygyűlés előtt jelentette be, hogy az úgynevezett menedékvárosoknak - amelyek menedéket nyújtanak az illegális migránsoknak - komoly büntető szankciókkal kell majd szembenézniük.
Kedden a republikánusok is előválasztást tartanak New Hampshire-ben, de ennek elemzők szerint nincs tétje, hiszen Donald Trumpnak csupán egyetlen, alig több mint egyszázalékos támogatottságot élvező vetélytársa van Bill Weld, volt massachusettsi kormányzó személyében.
Kiélezettebb a helyzet a demokratáknál
A demokratáknál már kiélezettebb a helyzet. Ott kilenc jelöltre szavazhatnak. A legesélyesebb elnökjelölt-aspiráns Bernie Sanders vermonti szenátor, Joe Biden volt alelnök és Michael Bloomberg korábbi New York-i polgármester.
De szakértők szerint Peter Buttigieget (Budadzsedzset), Bend város polgármesterét és Massachusetts állam szenátorát, Elizabeth Warrent sem szabad leírni.
Március 3-án lesz a "szuperkedd"
Az Egyesült Államokban a következő választási fordulót február 22-én tarják Nevadában, majd egy hétre rá Dél-Karolina következik.
Március 3-án pedig jön az úgynevezett "szuperkedd", amikor összesen 15 szövetségi államban voksolhatnak az arra jogosultak.
MTI/Hír TV