Valóban megerősödött az alapos gyanú az Iszlám Állam középvezetőjének mondott, és lenyakazásokban való személyes részvétellel meggyanúsított Hasszán Farhud ügyében.
Ezt támasztja alá a Magyar Nemzet értesülése, hogy a terrorizmussal elkövetett emberöléssel gyanúsított szír férfi hétfői folytatólagos kihallgatásán a kirendelt védő és kommandósok mellett már nemcsak a Budapesti Nyomozó Ügyészség három nyomozó ügyésze és egy magas rangú rendőrtiszt, hanem a fővárosi főügyész is részt vett.
A kihallgatáson levetítették azt a professzionális kamerával készült, az Iszlám Állam (ISIS) által rögzített propagandafelvételt, amelyen állítólag Hasszán Farhud látható, amint késsel levágja áldozata fejét, és közben arabul szónokol a terrorszervezetről.
A felvételen tisztán kivehető a gyilkos terrorista arca, ám Farhud védője, Kelen László állítása szerint nem bizonyosodott meg arról, hogy védence látható a felvételen.
A gyilkos szikár, fiatal arab férfi, ugyanúgy, mint Hasszán Farhud, ám a védő nem ismerte fel még akkor sem, amikor kinagyították a képkockát róla. A gyanúsított kihallgatói elfogadták a védő indítványát, és igazságügyi kép-, valamint arab nyelvű hangszakértőket rendelnek ki, hogy tudományos vizsgálattal állapítsák meg, a szír gyanúsított szerepel-e a felvételeken, vagy sem.
Hasszán Farhud továbbra is tagadja, hogy az ISIS emírje lenne, és embereket nyakazott volna le. Időközben elkészült a gyanúsított poligráfos vizsgálatának kiértékelése, amit a Magyar Nemzet értesülése szerint eltérően értelmez a nyomozó hatóság és a védelem.
A hatóság szerint a hazugságvizsgálat során az ISIS-re és a kivégzésekre vonatkozó konkrét kérdésekre válaszolva Farhud hazudott, a védelem azonban az eredmény ismeretében vitatja ezt.
Ugyanakkor Kelen László szeretné látni a teljes kiértékelést, valamint a poligráfos eljárást rögzítő képfelvételt (a hazugságvizsgálat a nyomozók és a védelem jelenléte nélkül történik – a szerk.), hogy el tudja dönteni, befolyásolta-e az eljárást a szír tolmács jelenléte.
A védő álláspontja szerint a kivégzésekre vonatkozó konkrét kérdés okozhatott a tolmácsban olyan feszültséget, ami átragadt a gyanúsítottra, és befolyásolhatta védencének a kérdésre adott fizikai reakcióit.
A felvételen pedig látni lehet, ha ezt történt. A teljes kérdéssor kiértékelése pedig feloldhatja akár a nyomozó hatóság és a védelem közti homlokegyenesen ellentétes álláspontot is. A poligráf eredménye egyébként nem bizonyító erejű, az abban segíti a nyomozókat, hogy meghatározzák a további kihallgatási taktikát.
Időközben a belga elhárításnál jelentkező védett tanú újabb vallomást tett a belga hatóságok előtt, amelyben módosította és kibővítette első vallomását. Az új vallomás szerint Farhud a szíriai Homsz városa közelében, egy faluban nem 2016-ban, hanem 2015-ben vett részt egy család húsz tagjának a kivégzésében, mivel a családfő nem akart beállni az ISIS-hez.
Az új vallomásban már azok neveit is felsorolta a védett tanú, akik közvetlenül látták a kivégzést, ám a védelem szerint az illető továbbra is közvetett tanú, hiszen arról beszél, hogy kiktől hallott a történtekről.
A görög titkosszolgálatnak Farhud egyébként azt állította: 2016 elején érkezett Görögországba, 2014-től pedig Törökországban volt, s ennek igazolására többeket is megnevezett, akiknek felkutatása eddig eredménytelennek bizonyult. A férfi az Asszad-hadseregből dezertált volt katonának mondja magát.
Egyik lábán látható egy sérülés nyoma, amiről azt állítja, baleset következménye. Orvos szakértő vizsgálja meg, hogy okozhatta-e a sérülést harctéri esemény, továbbá igazságügyi elmeorvosi vizsgálat is vár a gyanúsítottra.
A Magyar Nemzet értesülése szerint a hatóságok azt is vizsgálják, hogy jogos-e Farhud panasza, miszerint túlzottan szigorúan, sőt időnként indokolatlanul keményen bánnak vele. A férfit várhatóan még ezen a héten újra kihallgatják.
Magyar Nemzet