Osztrák kancellár: Pánikra semmi ok, de reálisan kell szemlélni a helyzetet
Pánikra semmi ok, de reálisan kell szemlélni a helyzetet - jelentette ki Sebastian Kurz osztrák kancellár hétfőn azt követően, hogy több tárcavezető részvételével válságstábot hívtak össze a koronavírus európai terjedése miatt. A kancellár hangsúlyozta: fontos, hogy minden eshetőségre fel kell készülni.
Nem zárható ki, hogy az eddig "érintetlen" európai országokban, így Ausztriában is lesznek koronavírussal fertőzöttek, és erre jól fel kell készülni - hangsúlyozta a kancellár. Sebastian Kurz emlékeztetett arra, hogy az utóbbi hetekben több országban jelentősen nőtt a fertőzöttek száma. Ausztriában 189 fertőzésgyanús esetet észleltek, de a vizsgálatok során kiderült, hogy ők valamennyien negatívak. Azonban nem szabad abból kiindulni, hogy ez mindig így lesz - tette hozzá.
Az orvosok január 25-e óta kötelesek jelenteni az esetleges megbetegedéseket, a válságstáb pedig öt új intézkedést kezdeményezett. A belügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium naponta köteles tájékoztatni a kancellárt és a nyilvánosságot a fejleményekről. A kormány pedig a jövőben szorosabban együttműködik a szövetségi tartományokkal és a településekkel is, így a helyi vezetőkkel csütörtökön vitatják meg a koronavírus elleni védekezéssel kapcsolatos teendőket.
A kancellár információs kampányt hirdetett, melynek célja, hogy felvilágosítsák a lakosságot a tudnivalókról, illetve a lehetséges védekezésről. A Külügyminisztérium pedig utazási figyelmeztetést ad ki a fertőzés által érintett területekre, illetőleg országokra. A közeljövőben szorosabban együttműködnek majd más európai, illetve a szomszédos országokkal; erre többek között azért is szükség van, hogy az esetleges fertőzésgyanús esetek észlelésekor a határátkelőknél azonnal megszüntethessék az átkelést.
A néppárti Karl Nehammer belügyminiszter arról tájékoztatott, hogy a Bécs-Schwechati Nemzetközi Repülőtéren egészségügyi vizsgálatnak vetik alá a Kínából érkező repülőgépek utasait; a rendőrséget pedig felkészítették arra, hogy intézkedjenek, ha fertőzésgyanús esetet észlelnek.
Közben a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, Norbert Hofer azt követeli, hogy korlátozzák a forgalmat azokból az országokból, ahol már történtek megbetegedések.
Számos olasz települést lezártak
Megállítottak az osztrák határnál egy Velencéből Münchenbe tartó vonatot, miután kiderült, hogy két utasnál lázas tüneteket jelentkeztek.
A szerelvény több száz utassal 4 órát vesztegelt. A két utasnak végül negatív lett a vírustesztje. Ennek ellenére Ausztria úgy döntött, hogy nem engedi be az országba az Itáliából érkező szerelvényeket.
Bezárt közintézmények, iskolák, üzletek és éttermek. Szellemvárossá változott Veneto és Lombardia tartományok számos települése, miután azokat teljesen lezárták, hogy megállítsák a járvány terjedését. A karantént két hétre tervezik. Az intézkedés 50 ezer embert érint Milánó és Velence környékén.
Aki megszegi az előírásokat, és elhagyja a lezárt területeket, több mint 200 eurós pénzbírságot és három hónapig terjedő börtönt kaphat.
Katonák ellenőrzik a vesztegzár alá helyezett településekről kivezető utakat. A térségben leállították a vasúti és a helyi tömegközlekedést, valamint kaszárnyákat készítettek elő, ahol a fertőzés esetleges terjedésével további embereket tudnak karanténba helyezni.
Hasonló szigorítást eddig csak terrorista veszély esetén rendeltek el Itáliában.
Olaszországban azután uralkodott el a pánik, hogy péntek óta drasztikusan megemelkedett a fertőzöttek száma. Európában Itália lett a járvány által legsúlyosabban érintett ország.
A lázzal és tüdőgyulladással járó betegség rohamos terjedése miatt több kulturális esemény mellett a velencei karnevált is felfüggesztették. A több százezer turistát vonzó mulatság keddig tartott volna.
A milánói divathéten máskor tömegek hömpölyögnek az utcákon, most szinte üres volt a dóm előtti tér. Az Armani bejelentette, hogy kivételesen elmarad az élő show és közönség nélkül, online mutatta be kollekcióját.
Nemcsak a divatkedvelői, hanem a foci rajongók is azzal szembesültek, hogy a járvány miatt három meccset is töröltek.
A magyar Külügyminisztérium azt javasolja, mindenki alaposan fontolja meg, ha Olaszországba utazik.
Közben 4 fertőzöttet találtak azok között az utasok között is, akiket a Japán partjainál veszteglő luxushajóról Nagy-Britanniába szállítottak, és karanténba helyeztek. Ezzel 13-ra emelkedett Nagy-Britanniában a betegek száma.
A Diamond Princess óceánjárón 3771-en utaztak, és csaknem 20 százalékuk fertőződött meg a koronavírussal, 3-an meghaltak.
A hajón dolgozott 3 magyar is. Ők még nem hagyhatták el a hajót, de egészségesek.
Hétre emelkedett a halottak száma az észak-olaszországi koronavírus fertőzés miatt
Immár heten veszítették életüket, ebből hatan az északnyugat-olaszországi Lombardia tartományban a koronavírus okozta fertőzés nyomán, mindannyian idős, más betegségben is szenvedő emberek voltak - jelentette az Ansa olasz hírügynökség hétfőn. A végleges adatokat a katasztrófavédelem a következő órákban közli.
Az utolsó beteg, egy 80 esztendős férfi a nap folyamán a milánói Sacco kórházban halt meg. A vesztegzár alá helyezett Lodi térségéből származott. Kevesebb mint egy nap alatt majdnem kétszeresére emelkedett az olaszországi áldozatok száma. A legtöbb áldozatot Lombardiából jelentették, egy idős férfi Venetóban halt meg. A fertőzöttek száma meghaladja a 200-t, ebből több mint 170 személyt Lombardiában, több mint 30-t Venetóban tartanak számon. További betegeket Emilia Romagnában, Piemontban és a közép-olaszországi Lazióban regisztráltak. Utóbbiban két kínai turistáról van szó, akiket még február elején szállítottak kózrházba egy római szállodából, állapotuk javulóban van.
A betegek felét kórházban ápolják, mintegy harmincat intenzív osztályon.
A halottak és fertőzöttek száma folyamatosan változik: a hivatalos adatokat az olasz katasztrófavédelem jelenti be minden délben és este, de a tartományok ezzel egy időben közlik saját adataikat is, amelyek nincsenek mindig összhangban egymással.
Az olasz hatóságok továbbra is a fertőzés "okozóját" keresik: több, Olaszországba januárban és februárban visszatért kínait ellenőriztek már, de egyik sem bizonyult fertőzöttnek. Arra is választ keresnek, van-e kapcsolat a fertőzés két északolasz gócpontja, vagyis Veneto és Lombardia között.
Milánóban a metrójáratok majdnem üresen közlekednek, Torinó központja is leginkább szellemvárosra emlékeztet. A liguriai Genovában néhány pap a templomok helyett interneten misézik. Más észak-olaszországi városokban leállították a közös ebédet, vacsorát a szegénykonyhákon, ehelyett élelmiszercsomagokat osztanak. A Trenitalia olasz vasúttársaság bejelentette, hogy megtéríti a jegyárat annak, aki lemondja Észak-Olaszországba szóló utazását.
Március 31-ig felfüggesztették a sztrájkokat és tüntetéseket. A gócponttól távolabbi olaszországi városokban is üresek a mozik, edzőtermek, visszaesett a látogatók száma a firenzei Uffizi-képtárban is. Románia után Horvátország is bejelentette, hogy ellenőrzi az észak-olaszországi térségből érkező utasokat. A Mauritius-szigeteken nem engedték leszállni egy repülőről az észak-olaszországi turistákat, a francia Lyonban egy olasz turistabusz északolasz sofőrjét vitték kórházi ellenőrzésre.
Az olasz kormány egyeztetést tervez a szomszédos országokkal. Giuseppe Conte miniszterelnök úgy vélte, a schengeni mozgásszabadság korlátotása nem jeklent megoldást. Az EU 230 millió euróval támogatja Olaszországot a helyzet kezelésére.
A kormány a fertőzéstől érintett térségekben felfüggesztette az adófizetési kötelezettséget.
A milánói tőzsde jelentős veszteséggel készül lezárni a napot.
WHO: Még nincs pandémia, de fel kell rá készülni
A pandémia, azaz a több kontinensre kiterjedő világjárvány kifejezés használata nem felel meg a tényeknek - közölte genfi sajtótájékoztatóján hétfőn az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a tüdőgyulladással járó, COVID-19 nevű új koronavírus terjedésével kapcsolatban.
Tedrosz Adamon Gebrejeszusz "nagyon aggasztónak" nevezte az új megbetegedések számának növekedését Olaszországban, Dél-Koreában és Iránban, és hangsúlyozta, hogy a világnak az új koronavírus terjedése kapcsán fel kell készülnie egy esetleges világjárványra.
Jelenleg a járvány megfékezésére kell összpontosítanunk, minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy felkészüljünk egy esetleges pandémiára - mondta a főigazgató.
Kína jelentős eredményeket ért el az új koronavírus emberről emberre terjedésének megakadályozásában, több százezer megbetegedést sikerült megakadályozni, vagy legalább késleltetni - közölte a Kína és a WHO szakértőiből álló közös munkacsoport hétfőn Pekingben.
A japán egészségügyi vezetők és kormányilletékesek hétfőn beismerték, hogy nem volt tökéletes a karantén a jokohamai kikötőben horgonyzó Diamond Princess óceánjárón, de kiálltak amellett a döntés mellett, hogy 14 nap után mintegy 1000 embert elengedtek.
A hajón tartózkodó 3700 utas és személyzet közül több mint 690-en fertőződtek meg a COVID-19 nevű új koronavírustól, közöttük a személyzet egyik magyar tagja, három japán pedig meghalt.
"A hajót nem kórháznak szánták. A hajó egy hajó volt" - mondta Omi Sigeru, a WHO volt regionális igazgatója. "Természetesen az elkülönítés nem volt olyan tökéletes, mint egy kórházban".
A japán szakértő szerint ez volt a legjobb, amit tehettek. Míg sokan bírálták Japánt, amiért 3700 embert összezárt egy összetákolt karanténban, Omi azt mondta, hogy nem volt lehetséges elvégezni a tesztet és mindenkit máshol elhelyezni elkülönítve.
Több orvos szakértő, aki a hajón segédkezett, azt mondta, hogy az elkülönítést nagyon rosszul oldották meg.
Az egészségügy-minisztérium hétfőn jelentette be, hogy egy elkülönítésért felelős hivatalnok és a hajón segédkező kormányhivatalnok is megfertőződött és kórházba került.
A megbetegedések száma Japánban továbbra is nő, az óceánjárón kívül mintegy 150 ember fertőződött meg.
A hajón mintegy 1000 fős személyzet maradt karanténban. Mivel üzemeltetniük kellett a hajót és kiszolgálni az eredetileg karanténba zárt utasokat, nem tudták a személyzet tagjait elkülöníteni.
Irakból és Ománból is jelentették az első megbetegedéseket hétfőn.
Irakból hivatalosan egy húszas éveiben járó iráni diák fertőzését jelentették, aki a síiták szent városában, Nedzsefben betegedett meg, holott Bagdad megtiltotta az Iránból érkező és oda induló utazásokat. A diák még a tilalom kihirdetése előtt érkezett az országba.
Irakban romokban áll az egészségügy, és számos Iránból érkezett zarándokot és diákot fogadnak - jegyezte meg az AFP francia hírügynökség.
Irakban már a koronavírus kínai terjedése is aggodalmat váltott ki. Az irakiak annál inkább aggódnak, mert az országban krónikus a gyógyszerhiány és a WHO adatai szerint 10 ezer betegre 10 orvos jut.
Az ománi szultánság hétfőn jelentette a két első koronavírusos megbetegedést, és azonnali hatállyal felfüggesztette az Iránba irányuló légiközlekedést - közöltek a hatóságok és az állami televízió.
Két Iránból hazatérő ománinál igazolódott a fertőzés, az egészségi állapotuk stabil - közölte a televízió.
Franciaország egy sor ajánlást adott ki a két érintett észak-olaszországi tartományból, Lombardiából és Venetóból hazatérő állampolgárai számára, arra kérve őket, hogy ha nem szükséges, ne mozduljanak ki otthonról. Az ezekből a térségből visszatérő gyermekek ne menjenek óvodába, iskolába. A korábban a kormány által Kína kapcsán tett javaslatokat most kiterjesztették a két észak-olasz tartományra és Dél-Koreára is.
Hír TV / MTI