Nyár közepe óta nem tud javítani népszerűségi indexén a francia elnök. A környezetvédelmi miniszter lemondása és az államfő volt testőrének verekedési ügye is tovább rontott Macron megítélésén. Reformjai végigviteléhez - a Reuters elemzése szerint- új társadalmi támogatottságot kell szereznie.
„Katasztrofális szakasz” – így jellemzik Macron elnökségének legutóbbi fél évét a francia elemzők. A nyár közepén súlyos feszültséget okozott a francia kormányban az államfő volt testőrének verekedési ügye.
Alexandre Benalla a május 1-i diáktüntetésen azonosító nélkül, rendőrségi rohamsisakot viselve több embert bántalmazott, a felelősségre vonást az elnöki hivatal megpróbálta eltussolni. A botrány alaposan megtépázta Macron tekintélyét, egyúttal összerántotta és aktivizálta az ellenzéket. Tovább gyengítette az elnököt, hogy meghatározó emberei pártoltak el tőle.
„A Hulot-ügy óriási pofon volt Macron számára, mert ő úgy vélte, hogy ellenőrzése alatt tudja tartani a minisztert. Macron nagy ütőkártyája, hogy szoros, személyes kapcsolatban van az embereivel. De ez sem volt elég” – állítja Philippe Moreau-Chevrolet politikai elemző.
Nicolas Hulot környezetvédelmi miniszter egy hete mondott le váratlanul, egy rádióadásban jelentette be döntését. Lépését azzal magyarázta, hogy Macrontól nem kapott elegendő támogatást zöld-programja véghezvitelében. A miniszter távozása hitelességi kérdést vetett fel Macronnal szemben: a klímaváltozás megállítása volt az egyik jelszava, de ezek szerint nem vette komolyan az ügyet.
Ősszel pedig minden erőre szüksége lesz: a nemzetgyűlésben késhegyig menő viták várhatók alkotmányos reformjával kapcsolatban. Egyharmaddal akarja csökkenteni a parlamenti képviselők számát, és arányosítani akarja a választási rendszert. Ilyen nagy feladatokhoz azonban masszív társadalmi támogatottságra van szüksége, az azonban - főleg a gazdasági mutatók miatt - elpárolgóban van.
„Emmanuel Macron nagy hiányossága, hogy sohasem került közeli kapcsolatba az átlag francia emberekkel. Emiatt aztán soha nem is volt igazán népszerű, mint pl. Nicolas Hulot vagy több más minisztere. Az a legnagyobb kihívás számára, hogy miként tudja magát megkedveltetni” – állítja Philippe Moreau-Chevrolet.
A Reuters által megszólaltatott elemző szerint Macron elnökségének az adhat új lendületet, ha az En Marche (vagyis a Lendületben) nevű politikai mozgalmából új arcokat emel be a kormányzatba, a nemzetgyűlési frakciójába. És ha nemcsak az elitista államfői, de a hétköznapi, emberi arcát is megmutatná a választóknak.