2025. 04. 29. Kedd Péter napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Trump 22:30

Külföld

Robert C. Castel: Ideológiai dzsihád indult Oroszország ellen + videó

A tűzszünet illúziója és a háborúk valódi célja körüli zavart elemzi a Front című podcast legújabb adásában Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa. A szakértő szerint a közelmúltban két jelentős, de félreértelmezett tűzszünet alakult ki az orosz–ukrán háború és a Közel-Keleti konfliktus során, amelyek csak elmélyítették a nyugati világ tanácstalanságát.

  • Robert C. Castel: Ideológiai dzsihád indult Oroszország ellen + videó

Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktusban mindaddig feleslegesek az áldozatok, amíg a stratégiai célok homályba vesznek, míg az izraeli–palesztin háború négy sarkalatos célja sem teljesült maradéktalanul, így az események folytatódnak.

Tűzszüneti zavarban szenved a nyugati világ, így reagált Robert C. Castel a Front című podcast heti adásában az orosz–urán háború jelenlegi szakaszára. A Magyar Nemzet főmunkatársa szerint két tűzszünet is volt, ami megzavarhatta az embereket.

,,Volt egy tűzszünet, amelyik el se kezdődött és mégis úgy álltak hozzá, mintha egy valós tűzszünet lenne. Ez Ukrajna és Oroszország között történt, ami az energetikai infrastruktúra meg nem támadását illeti, és volt egy másik tűzszünet a Közel-Keleten, amelyik majdnem három héttel ezelőtt véget ért, és mégis úgy álltak hozzá, mintha a tűzszünet folytatódott volna" – fogalmazott Castel, majd hozzátette, hogy a Trump–Zelenszkij és a Trump –Putyin-tárgyalás csak a kezdete volt egy tűzszüneti tárgyalásnak, még fényévekre vagyunk a tűzszünetről. 

A szakértő kitért arra is, hogy az Egyesült Államok Ukrajna-politikája akkor kezdődött, amikor szétesett a Szovjetunió. – Akkor nagyjából egyetlen egy dolog érdekelte az Egyesült Államokat Ukrajnával kapcsolatban, hogy el tudjanak számolni az atomfegyvereikkel, hogy azok ne kallódjanak el. Utána Ukrajna eltűnik, és egy olyan ország lesz, ami egyáltalán nem fontos az Egyesült Államoknak, még akkor is, ha ez komoly szívfájdalmat okoz a hallgatóik vagy a nézők egy részének. Egyszerűen Ukrajna nem érdekli az Egyesült Államokat, ez le van fektetve papírokra is – mondta. A beszélgetésben elhangzott, az is, hogy ami az amerikaiakat mai napig érdekli Ukrajnában, az az alkotmány.

Felesleges véráldozatok

Robert C. Castel szerint az ukrajnai háborúban a Kurszki események nagy tanulsága az, hogy „teljen mellékes, hogy milyen műveleti vagy taktikai szintű bravúrokat hajtasz végre, hogyha egy kicsit stratégiai célod van, akkor az egész teljesen, teljesen fölösleges hadijáték volt”. Több tízezeren teljesen feleslegesen haltak meg, mert hosszútávon semmit nem értek el vele.

,,Ha a nagy tavaszi ellentámadás során Ukrajna elvágja a Krímet Oroszországtól, arre már a Kremlben is felkapják a fejüket. Az, hogy betörnek ott Kurszk térségébe, az ukránok is elfoglalnak néhány hektár orosz területet, ennek lehet, hogy van egy szimbolikus jelentősége, de nem fenyeget semmilyen orosz stratégiai érdeket. Nem véletlen az, hogy Ukrajna nem ölt bele további erőforrásokat, nem fektetett bele további erőforrásokat, hogy megtartsa ezt a helyet, mert ők is rájöttek, hogy megszületett az a koncepció az ukrán vezetésen belül, hogy ennek tényleg nincs semmi értelme" – magyarázta a szakértő.

 Ideológiai dzsihád Oroszország ellen

Robert C. Castel kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány után elindult egy ideológiai dzsihád Oroszország ellen. – Itt nem arról van szó, hogy van egy háború, amiből több tucat volt a világtörténelem folyamán. Ha teszünk három lépést hátra és megnézzük a történetünket, akkor azt látjuk, hogy amióta világ a világ, az országok háborúztak erőforrásokért, területekért, és nem kell ebből nagy fázist csinálni. Nincs ebben semmi új dolog. A világon minden adott pillanatban több tucat ilyen háború folyik, ahol különböző országok vagy etnikai csoportok egymáshoz sorolódnak – mondta.

“Egyértelmű, hogy a nyugati véleményformálók nem így tekintettek a háborúra, hanem egy ideológiai dzsihádként. E mögé a dzsihád mögé áll be a nyugati baloldal. És akkor jött Trump, és azt mondta, hogy neki nincsenek ideológiai álláspontjai a háborúval kapcsolatban. Ő gyakorlati szempontból észlelte ezt a dolgot, mondván, ez a háború nem vezet sehova. Ha volt egy olyan elmélet, hogy ez majd meggyengíti Oroszországot, akkor láttuk azt, hogy ez nem gyengítette meg Oroszországot. 

Ez Európát és a Nyugatot demilitarizálta, kiürítette a katonai raktárakat. Látjuk azt, hogy Ukrajnát nem sikerült megmenteni, ellenkezőleg, az oroszok haladnak előre, ha még lassan is. Ezt érték el Nyugaton az ideológiai dzsiháddal” – magyarázta Castel. Hozzáfűzze, hogy Trump valami mást szeretne kipróbálni, teljesen gyakorlati, pragmatikus alapon.

A közel-keleti háború célja

Robert C. Castel az izraeli–palesztin háború kapcsán pedig arról beszélt, hogy Izrael szempontjából a háborúnak négy céla van. Az első, hogy a túszokat visszakapják a Hamásztól, a második, hogy a Hamász által jelentett katonai fenyegetés eltűnjön örökre Gázából. A harmadik, hogy Gázában valamilyen jobb jövő alakuljon ki. A negyedik dolog pedig az, hogy tovább lehessen lépni egy normalizáció irányába Szaúd-Arábiában, Indonéziában, meg a többi muszlim államban.

,,Látjuk azt, hogy Izrael különböző okokból nem tudta teljességgel megvalósítani ezeket a célokat. Visszakaptuk a túszoknak egy nagy részét, sikerült felszámolni a Hamász katonai erejének körülbelül hetven százalékát, a Hamász politikai erejének felét, de Izrael még nem érte el a háború céljait."

Tehát ezt a háborút le lehet zárni abban a pillanatban, hogy a Hamász beleegyezik abba, hogy visszakapjuk a túszokat, leteszik a fegyvert és fölszámolják ezt a fegyveres jelenlétet, és politikailag átadják a hatalmat vagy a palesztin autonómiának, vagy valamilyen más olyan játékosnak, amelyik nem a Hamász, vagy nem egy szélsőséges dolog” – sorolta Castel, aki szerint a Hamász azért nem engedi el az összes túszt, mert csak így időt és mozgásteret nyerni.

,,A Hamász nem fogja soha visszaadni a túszokat, mert tudva tudják, hogy abban az egyetlen dolog, ami az életüket megmentheti és a politikai hatalmukat átmentheti az, hogy a végtelenségig elhúzzák ezt a túszdolgot” – hívta fel a figyelmet Castel.

Forrás: Magyar Nemzet

Fotó: Magyar Nemzet

Videó: Magyar Nemzet/YouTube

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

175 millió forint érkezik Szolnokra

175 millió forint érkezik Szolnokra

Már tényként kezelhető, hogy 175 millió forint forrás érkezik alapvetően közlekedésfejlesztésre, a közvilágítás és a közbiztonság javítására Szolnok város számára a Versenyképes járások program keretében - erről a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára beszélt kedden a Szolnoki Kereszténydemokrata Est előtti sajtótájékoztatón.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Szergej Lavrov: Most egyszerűen visszatérünk a normálishoz

Szergej Lavrov: Most egyszerűen visszatérünk a normálishoz

Oroszország úgy látja, az Egyesült Államok vezetése megérti, hogy nem szabad megengedni egy harmadik világháború kitörését - jelentette ki kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a BRICS-országok külügyminiszteri találkozóján Rio de Janeiróban.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!