Németország minden határon ellenőrzést vezet be és azon dolgozik, hogy megtagadhassa a migránsok belépését - ezzel a címmel jelent meg cikk hétfőn, miután a német belügyminiszter bejelentette, jövő héttől minden határátkelőnél bevezetik a határellenőrzéseket.
A magyar kormány már korábban is jelezte: ha a külső határokat nem védik meg Európában, újra létre fognak jönni a belső határok - erre hívta fel a figyelmet a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
"Hogyha hallgattak volna Magyarországra 2015-ben, és nem az illegális migránsok korlátlan beengedése lett volna a politikájuk, hanem a külső határok megvédése, akkor erre soha nem kellett volna hogy sor kerüljön. A határok lezárása nemcsak egy kényelmetlenség Európában, hanem gazdasági nehézség, akkor amikor az európai gazdaság mindenhol nyikorog, és éppen hogy tud valamiféle növekedést felmutatni."
Rétvári Bence hangsúlyozta, ráadásul ha a határokon visszaállítják az ellenőrzést, az az Európai Unió versenyképességére is hatással lehet. A biztonságpolitikai szakértő ugyanakkor látszatintézkedésnek nevezte a határellenőrzés visszaállítását.
"Ugyanakkor a mérleg másik serpenyőjében látni kell, hogy ugyanez a kormány egy könnyített állampolgársági törvényt akar életbeléptetni, ami arról szól, hogy aki három éve mondjuk Németországban tartózkodik, és ne adj isten még munkát is vállal, akkor az szavazó német állampolgárrá válhat. Tehát itt egy kettős beszédet látunk, aminek a végénél azt gondolom, hogy szembesülnie kell Németország polgárainak azzal, hogy a társadalmukon belül olyan katasztrófális változások mentek végbe, amely szociális, gazdasági és biztonsági oldalról is szinte kezelhetetlen helyzetet hozott létre."
Horváth József hozzátette, Németország lépésének alapvetően belpolitikai okai vannak, hiszen az ország biztonsági szempontból súlyos válsággal küzd.