Az ország északi részén október 31-én törtek ki erőszakos összecsapások fegyveres csoportok között. A helyzet rendkívül instabil, a milíciák között további harcokra, illetve civilek elleni atrocitásokra lehet számítani. A harcok során számos lakóház, egy piactér, továbbá egy menekülteknek fenntartott tábor is felégett - mondta el kedden a Világélelmezési Program szóvivője, Herve Verhoosel.
Verhoosel hozzátette azt is, hogy mintegy 27 ezer ember veszítette el otthonát, legkevesebb 10 ezren pedig a bozótosban bujkálnak. Emellett az erőszak további fenyegetést jelent az egyébként is kiszolgáltatott helyzetben lévő menekültek számára, akiknek nincs hozzáférésük élelemhez, menedékhez és az alapvető szükségleti cikkekhez.
A gyémántban gazdag, ám rendkívül szegény országban 2012 óta tart a válság: muszlim és keresztény lázadócsoportok közötti összecsapások bontakoztak ki. Az elhúzódó konfliktusos időszakot egy viszonylag nyugodt év szakította meg 2016-ban, 2017 elején azonban ismét kiújultak a viszályok az ország több városában.
Az ENSZ szerint az ország lakosságának mintegy negyede, 1,2 millió ember veszítette el otthonát az erőszakos cselekmények következtében. A Franciaországtól 1958-ban függetlenné váló Közép-afrikai Köztársaság politikai rendszere meglehetősen ingatag az etnikai és vallási feszültségek miatt. 2013-ban a korábbi Seleka lázadószervezet tagjai megbuktatták Francois Bozizét, az ország keresztény elnökét, a keresztény milíciák fegyveresei pedig válaszul megtámadták az országban élő muszlim közösséget.