Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke a Bild című lap hétfői száma szerint kifogásolta, hogy Németország nem foglal állást egyértelműen a Hamász-terror relativizálása ellen - írja az MTI.
Schuster arra is emlékeztetett, hogy Németországban ismét lábra kapott a zsidógyűlölet és az Izraellel szembeni ellenségesség.
Állítása szerint ez nyíltan előfordul az utcákon, előadótermekben vagy a színházakban. Az elmúlt hetek fejleményeire nem számított, mint mondta, "néha már nem ismerek rá erre az országra".
Az ENSZ Közgyűlés pénteken nem kötelező érvényű határozatot fogadott el, amelyben haladéktalan és tartós humanitárius fegyverszünetet szorgalmaz a Gázai övezetben az ellenségeskedések beszüntetésére. A dokumentumban egyebek között elítéltek minden erőszakot az izraeli és a palesztin polgári lakossággal szemben, és követelték a túszul ejtett civilek haladéktalan és feltételek nélküli szabadon engedését, valamint a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan bejutását a palesztin térségbe.
A Közgyűlésen 120 ország támogatta a határozatot, 45 ország tartózkodott és 14 ellenezte. Franciaország és Spanyolország elfogadta a határozatot, de Németország, Nagy-Britannia és Olaszország a tartózkodók táborában volt.
Az Egyesült Államok, valamint több kisebb európai ország, köztük Ausztria, Csehország és Magyarország a határozat ellen szavazott.
Annalena Baerbock német külügyminiszter a kiegyenlítettség hiányával indokolta a német tartózkodást a Bildben.
Olaf Scholz német kancellár azzal vette védelmébe a német álláspontot, hogy sokat dolgoztak azért, hogy "az ENSZ Közgyűlése olyan döntést hozzon, amely igazságot szolgáltat a helyzetben", ám amikor ez nem járt sikerrel, tartózkodtak a szavazáson.
Nyitókép: Der Spiegel