Tavaly nyár óta gyakorlatilag megállás nélkül érkeznek az illegális bevándorlók a Kanári-szigetekre, főleg Mauritániából és Szenegálból. Az utasok között ráadásul egyre több a gyerek, akiket saját szüleik tesznek fel a csónakokra, hogy ha túlélik a kockázatos utat, jobb életük legyen. A kanári-szigeteki befogadórendszer viszont már nem bír ellátni annyi gyereket, amennyi most náluk van. Több mint ötezer kísérő nélküli kiskorúról van szó, akiknek már nem tudnak sem megfelelő szálláshelyet, sem oktatást biztosítani.
A központi szocialista kormány október óta tervezi, hogy a gyerekek egy részét áthelyezi a félsziget régióiba, hogy tehermentesítse a Kanári-szigeteket. A napokban 470 kiskorút hoztak volna át a szigetvilágból és közel 100-at Ceuta autonóm városból, viszont csütörtökön a spanyol régiók többsége visszautasította ezt a kezdeményezést és közölte, hogy nem hajlandó befogadni a gyerekeket, tehát a kormány terve egyelőre megfeneklett.
A Kanári-szigeteken lévő több mint ötezer kiskorúból október óta csak 8-at sikerült áttelepíteni. A kanári kormány viszont közben megszavazott egy jogszabály-módosítást, amit ha Madrid is elfogad, akkor az autonóm régiók már nem fogják tudni visszautasítani a gyerekek befogadását, hanem kötelezően szolidaritást kell vállalniuk a szigetekkel, ahová idén már majdnem hatszor annyi menekült érkezett mint tavaly ugyanebben az időszakban.
A belügyminisztérium szerint március 15-ig több mint 12 ezer 300-an kötöttek ki a valamelyik szigeten, míg tavaly ugyanebben az időszakban alig több mint kétezren érkeztek. A regionális kormány pedig már most aggódik, mert jön a jó idő, és várhatóan ismét egyre többen akarják majd elérni a Kanári-szigeteken keresztül Európát.