A Trump-Putyin beszélgetést úgy kell érteni, mint "egy jó irányba tett lépést, amennyiben a békéhez hozna minket közelebb; nagyon aprót, de jó irányút" - fogalmazott Kosiniak-Kamysz.
Hozzátette: a további lépésekre nyugalommal, "túlzott érzelmek nélkül" kell várni.
Úgy ítélte meg: a tárgyalási helyzet sokkal jobb, mint amilyen Donald Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök félbeszakadt washingtoni találkozója után volt. Jobb az a felállás is, hogy "az Egyesült Államok és Ukrajna Oroszországot állítja dilemma elé" - jegyezte meg.
A transzatlanti kapcsolatok kulcsfontosságúak Lengyelország számára, egyúttal "nyilvánvaló Ukrajna támogatása is, tekintettel a lengyel államérdekre, a biztonságra és egy erős Európa építésére" - húzta alá a politikus.
Pawel Bejda nemzetvédelmi miniszterhelyettes, aki Kosiniak-Kamyszsel együtt az egyik kisebb lengyel kormánykoalíciós tömörülés, a Lengyel Parasztpárt tagja, kedd este az RMF FM lengyel kereskedelmi rádióban nyilatkozva szintén jónak találta, hogy sor került Trump és Putyin beszélgetésére. Egyúttal megjegyezte: nem fűz hozzá nagy reményeket.
Elmondta: értesülései szerint Putyin "azt akarja, hogy az ukrán hadsereg teljesen leszereljen". Lehetségesnek ítélte, hogy Moszkva időt akar nyerni az orosz hadsereg megerősítésére, és biztonsági garanciákra is törekszik, amelyeket a lengyel-ukrán határon léptetnének életbe. Ez pedig "már veszélyesen megközelíti" Lengyelországot - jelentette ki.
Szorgalmazta az európai politikusok jelenlétét is a béketárgyalásokon. Az európai vezetők "egyenrangú partnerek akarnak lenni, és ott akarnak ülni a tárgyalóasztalnál" - fogalmazott a miniszterhelyettes, hozzáfűzve: "nem lehet az úgy, hogy csak Trump elnök tárgyal Putyinnal, Európa jelenléte nélkül".
Forrás: MTI
Fotó: radiokrakow.pl