2024. 04. 23. Kedd Béla napja
Jelenleg a TV-ben:

Napi aktuális

Következik:

Vezércikk 21:00

Külföld

Kilépett az Egyesült Királyság az unióból

Éjfél óta már nem tagja az Európai Uniónak az Egyesült Királyság. A brit miniszterelnök az EU-tagság megszűnése előtt nem sokkal azt mondta, hogy a Közösség fejlődési iránya már nem felelt meg Londonnak. Boris Johnson hozzátette, a Brexit nem valaminek a vége, hanem valaminek a kezdete. A szigetország ismét szuverén állam, amely maga dönt a legfontosabb kérdésekben. Michel Barnier, az EU-brit tárgyalások irányítója hétfőn mutatja be javaslatát a Londonnal folytatandó tárgyalások keretére vonatkozóan.

  • Kilépett az Egyesült Királyság az unióból

Barnier: az EU és a tagállamok érdekei az elsők

Michel Barnier, az EU-brit tárgyalások irányítója hétfőn mutatja be javaslatát a Londonnal folytatandó tárgyalások keretére vonatkozóan - derül ki a francia politikus szombati Twitter-üzenetéből, melyben világossá teszi, hogy az EU és a tagállamok érdekei az elsők.

"Eljött az idő, hogy a jövőbe tekintsünk" - fogalmazott Barnier, hangsúlyozva: az EU, az összes tagállam és az összes európai állampolgár érdekei állnak az első helyen.

A politikus egy videót is megosztott üzenete mellett, amelyben az EU sajnálatát fejezi, hogy az Egyesült Királyság kilépett, de tiszteletben tartja a britek döntését. A videó szerint a britek mindig is többek lesznek egyszerű szomszédnál. A felvételen szerepel egy részlet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének európai parlamenti felszólalásából, amelyben leszögezi, hogy az EU és az Egyesült Királyság közötti kötelék és barátság elszakíthatatlan.

"Büszkék vagyunk mindarra, amit az EU és az Egyesült Királyság közösen elért" - üzeni a felvétel, hozzátéve: "de elsősorban az EU állampolgárait kell szolgálnunk".

Az Egyesült Királyság tagsága január 31-én szűnt meg, de a kiválási megállapodás értelmében az év végéig tartó átmeneti időszak alatt alig változik valami, viszont az Egyesült Királyság már nem vehet részt az uniós döntéshozatalban. Az átmeneti időszak meghosszabbítható, de ettől Boris Johnson brit kormányfő egyelőre mereven elzárkózik.

Kiszivárgott információ szerint Barnier arra tesz majd javaslatot, hogy az EU kössön társulási megállapodást az Egyesült Királysággal, ami azt jelenti, hogy az EU nem csak egyszerű szabadkereskedelmi megállapodás megalkotására törekszik, hanem a leendő kapcsolatokat, beleértve a biztonsági együttműködést, egyetlen keretbe foglalt szabályrendszert adó megállapodásban szeretné rögzíteni. A társulási megállapodásokat mind a 27 uniós tagállamnak ratifikálnia kell, hogy hatályba léphessenek.

A tárgyalási keretet az uniós tagállamoknak kell jóváhagyniuk a tanácsban. Ez gyakorlatilag egy felhatalmazás, amely meghatározza, hogy az unió képviseletében az Európai Bizottság milyen szempontok figyelembe vételével köteles tárgyalni, miről tárgyalhat és miről nem más országokkal.

Fontos tárgyalások a Brexit után

A Hír TV tudósítója, Zöldhegyi Katalin Londonból jelentkezett, és beszámolt az Egyesült Királyság kilépését követő tárgyalások várható menetéről.

Éjfélkor megszűnt a tagság

Összehajtják és elviszik a brit zászlót az Európai Tanács épületéből, ahol a tagállamok lobogói sorakoznak egymás mellett. És a brüsszeli brit nagykövetségről is levették az uniós zászlót. Nagy-Britannia éjféltől már nem tagja a közösségnek.

A kilépés napja a szigetország többségének ünnepléssel telt, habár egy kisebb, a maradás mellett kampányoló csoport a Downing streeten összetűzésbe keveredett a Brexitet pártolókkal. Estére, az eső ellenére is hatalmas tömeg gyűlt össze a parlament épülete előtt.

Boris Johnson egy órával a kilépés előtt televíziós beszédet intézett a britekhez.

A Brexit után Nagy Britannia újra visszanyeri függetlenségét – így kommentálta Iain Lindsay a Hír Tv Magyarország élőben című műsorában, hogy szombattól Anglia már nem az Európai Unió tagja. A szigetország budapesti nagykövete úgy véli, a britek most lehetőséget kapnak arra, hogy szorosabb kapcsolatokat építsenek ki a világ többi részével. A diplomata szerint sokkal közelebb kerül a demokrácia a britekhez, mert már nem a Brüsszelben hozott döntéseket kell figyelembe venni.

Angliában ünnepeltek, Skóciában virrasztottak

A Brexit szerepelt szinte kivétel nélkül a címlapokon is szombat reggel a szigetországban. Az optimista szalagcímek: eljött a mi időnk és egy új kezdet szalagcímekkel várták az olvasókat.

Míg Angliában ünnepeltek, Skóciában gyertyás virrasztást tartottak. A tömeg szombaton napközben is összegyűlt az utcákon, emlékeztetve arra, hogy náluk a nagy többség elvetette a kilépést. Vegyes érzések uralkodtak Észak-Írországban is. Ők voltak a Brexit körüli viták egyik legfontosabb célpontjai. Sok helybéli úgy véli a határkérdés miatt biztosan lesznek még viták. A fő problémát az jelenti a jövőben, hogy ellenőrizni kell a személy- és áruforgalmat is az unió és az Egyesült Királyság között ami kihatással lesz a két országra.

A dél-angliai Dover kikötővárosában az elmúlt évet egy vészhelyzeti terv tesztelésére fordították ara az esetre, ha a szigetország kereskedelmi megállapodás nélkül lépett volna ki az EU-ból. A helyi lakosok abban reménykednek, hogy a kormány a lehető leghamarabb ismerteti egy új kereskedelmi megállapodás vázlatát, hogy időben felkészülhessenek a változásokra.

Átmeneti időszak jön

Február 1-jétől egy átmeneti időszak veszi kezdetét, amely arra szolgál, hogy az Unió és az Egyesült Királyság hosszútávú viszonyrendszeréről megállapodjanak a felek.

Azt szeretnénk, ha a lehető legjobb kapcsolatot tudnánk kialakítani a szigetországgal. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy ez a viszony nem lehet olyan jó, mintha uniós tagállam maradna a királyság" - hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke.

"Azt szeretnénk, ha a lehető legjobb kapcsolatot tudnánk kialakítani a szigetországgal. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy ez a viszony nem lehet olyan jó, mintha uniós tagállam maradna a királyság" - Ursula von der Leyen hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke. 

A Brexittel egy 47 éves időszaknak lett vége.

Hír TV

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!