Giorgia Meloni a csütörtöki brüsszeli ülés kezdete előtt eszmecserét folytatott Orbán Viktorral a Tanács napirendjén szereplő főbb témákról. Az olasz miniszterelnök továbbra is kitart amellett, hogy Európában nincsenek A vagy B kategóriájú tagok, szerinte minden tagországnak egyenrangú.
Olaszország eddig úgy érezte, hogy csupán annyi a szerepe, hogy megnézze, mit csinál Franciaország és Németország, majd sorba álljon, hogy közös fotó készüljön. Szerintem ez nem külpolitika. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy nem ápolok jó kapcsolatot Franciaországgal, Németországgal vagy hogy nincs közös fotóm Orbánnal, Macronnal, Scholz-al vagy akárkivel
- mondta Giorgia Meloni, aki azt is kiemelte, hogy a baloldalon folyamatosan bírálják azért is, mert jó viszonyt ápol a visegrádi országokkal.
Meloni másképp kívánt hatást gyakorolni
Az olasz kormányfő kedd este a római képviselőházban hangsúlyozta, hogy jól ismeri a magyar miniszterelnök nézeteit, amelyek nem egyeznek az általa képviseltekkel Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban, de megjegyezte: szerinte a magyar kormányfő nézeteihez az Európai Bizottság merevsége és szigorúsága vezetett.
A téma kapcsán Háború Ukrajnában című műsorunkban kapcsoltuk Rómából Francesco Giubelei olasz írót, a Tatarella és a Nazione Futura alapítványok elnökét.
A római kabinet vezetője a brüsszeli találkozó előestéjén egyeztetett Olaf Scholz német kancellárral és Emanuel Macron francia elnökkel. Az olasz–német–francia találkozót követően az olasz diplomaták elkezdték egy magyar–olasz kétoldalú tárgyalás szervezését, amelyre végül a reggeli órákban került sor - írja a Magyar Nemzet.
A magyar kormányfő a brüsszeli tárgyalások megkezdése előtt első körben Olaf Scholz német kancellárral, Emanuel Macron francia elnökkel, Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel, valamint Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével egyeztetett.
Az olasz sajtó szerint nem véletlen, hogy az ötök találkozóján nem vett részt Giorgia Meloni. Ennek az lehetett az oka, hogy az olasz–magyar fél közötti kapcsolatok kevésbé feszültek, Meloni másképp kívánt hatást gyakorolni magyar barátjára.
Az olasz miniszterelnöki hivatal közlése szerint az olasz kormányfő a reggeli órákban kétoldalú tárgyaláson kívánt egyeztetni Orbán Viktorral. Diplomáciai források szerint az egyeztetések célja az volt, hogy közös stratégia születhessen a kijelölt témák megvitatásakor annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a magyar vétó, mely meghatározó lett volna az uniós intézmények számára.
Az elemzések szerint
Giorgia Meloni kiváltságos csatornának számít az Orbán Viktorral való kapcsolattartásban.
Az olasz közvetítések eredményének tekinthető, hogy a magyar miniszterelnök végül úgy döntött, távol maradt a szavazás során. Ezzel a lépéssel nem vállalta a felelősséget, ugyanakkor nem akadályozta meg a döntéshozatalt sem. Az olasz sajtó úgy véli, a magyar miniszterelnök célja többek között az, hogy jó kapcsolatokat tartson fenn Melonival, aki az Európai Konzervatívok és Reformerek európai pártcsalád elnöke. Ez az az európai alakulat, amelyhez a Fidesz a legközelebb áll, bár vannak olyan területek, melyeken igen eltérő állásponton vannak. Ilyen például Ukrajna támogatása.
Sajtóelemzések szerint a magyar kormányfő döntését az is befolyásolhatta, hogy hónapok óta azon dolgozik, hogy a Fidesz csatlakozhasson a Meloni vezette Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsaládhoz.