A rakétakísérlet megmutatta, milyen következményekkel járhatnak Washington rossz döntései - mondta Kim Dzsong Un a KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentése szerint a Hvaszong-18 interkontinentális ballisztikus rakéta hétfői kilövéséről. Hozzátette: a rakétateszteket a 2024-es amerikai elnökválasztás előtt is folytatják.
Kim Dzsong Un az Egyesült Államok elleni válaszlépésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: soha nem szabad figyelmen kívül hagyni "az ellenség felelőtlen és meggondolatlan katonai fenyegetéseit", amelyek ellen támadó akciókkal kell fellépni.
Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok kedden közös bejelentést tett egy közös rakétaadat-megosztó rendszer elindításáról, amely valós időben észleli a rakétakilövéseket. A három ország egy többéves, háromoldalú hadgyakorlati terv létrehozásában is megállapodott.
A japán kormány kabinetfőnökének keddi bejelentése szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai ülésén megvitatják a legutóbbi észak-koreai rakétakilövést.
Az ENSZ Biztonsági Tanács határozatai alapján tiltott rakétakísérletet Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok is elítélte.
"Kim Dzsong Un rezsimje rá fog jönni, hogy ezekkel a provokatív akciókkal csupán magának árt" - nyilatkozott Jun Szuk Jol dél-koreai államfő a rakétakilövésről.
Az észak-koreai állami média közlése szerint Kim Dzsong Un egy Phenjantól keletre található helyszínről nézte végig a Hvaszong-18 interkontinentális ballisztikus rakéta hétfői kilövését. A nagy hatótávolságú rakétát helyi idő szerint 8 óra 24 perckor indították el, és ezer kilométert megtéve a Koreai-félsziget és Japán között csapódott a tengerbe.
A hétfői rakétakilövés repülési adatainak alapján dél-koreai és japán szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy ballisztikus rakéta jóval nagyobb távolság megtételére is képes, és az Egyesült Államokban is szinte bárhol landolhatott volna.
MTI