A szabályozó hatóság úgy véli ugyanis, hogy Marc Zuckerberg birodalma a jogszabályokba ütközően építette ki közösségimédia-monopóliumát, amikor több milliárd dollárt költött az Instagram és a WhatsApp felvásárlására. A több mint egy évtizeddel ezelőtti felvásárlások célja a kereset szerint az volt, hogy kiiktassák azokat a születőben lévő versenytársakat, amelyek veszélyeztethetik a Facebook monopolstátuszát. Az ügyet még 2020-ban, Donald Trump elnök első hivatali ideje alatt indították.
Az FTC azt akarja elérni, hogy a Meta szervezze át vagy adja el üzletágai egy részét, köztük az Instagramot és a WhatsAppot is. Jennifer Newstead, a Meta jogi igazgatója vasárnap egy blogbejegyzésben gyenge lábakon állónak és a technológiai beruházásoktól elrettentőnek nevezte a keresetet.
Abszurd, hogy az FTC egy nagyszerű amerikai vállalatot próbál tönkretenni, miközben a kormányzat a kínai tulajdonú TikTokot megmentésén munkálkodik – írta.
Az ügy azért egzisztenciális fenyegetés a Meta számára, mert egyes becslések szerint amerikai reklámbevételeinek mintegy felét az Instagramon termeli, ugyanakkor a nyilvánosság számára ez lesz az első igazi mérce, hogy a második Trump-kormányzat képes-e betartani az elnök Big Tech elleni fellépésre tett ígéretét.
Nem véletlen, hogy a Meta próbál folyamatosan közeledni az újraválasztott Trumphoz, a republikánusok szerint cenzúrának minősülő tartalommoderálási politikáját törölve. Emellett egymillió dollárt adományozott Trump beiktatására. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója pedig az elmúlt hetekben többször is ellátogatott a Fehér Házba.
Az eljárásban várhatóan Zuckerberget is meghallgatják, akinek azokkal a korábbi e-mailjeivel kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, amelyekben az Instagram fotómegosztó alkalmazás felvásárlását javasolta egy potenciális Facebook-versenytárs semlegesítésére, illetve aggodalmát fejezte, amiért a WhatsApp titkosított üzenetküldő szolgáltatása közösségi hálózattá nőheti ki magát.
A Meta a bírósági dokumentumokban azzal érvelt, hogy az Instagram 2012-es és a WhatsApp 2014-es megvásárlása a felhasználók javát szolgálta, és hogy Zuckerberg korábbi nyilatkozatai már nem relevánsak a TikTok (ByteDance), a YouTube (Google) és az Apple üzenetküldő alkalmazása által támasztott éles verseny kellős közepén.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Canva