Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója csütörtökön közölte Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet egyszerűen csak egy nagyon szükséges harctéri pihenőt adna a kijevi erőknek.
Az ukrajnai háborúban egyelőre tűzszünetre sincs esély, nemhogy békére
Oroszország előrenyomulása a front mentén az elmúlt hónapokban, valamint Donald Trump amerikai elnök kísérlete, hogy békeszerződést kössön a három éve tartó ukrajnai konfliktus lezárására, felerősítette a félelmet, hogy a Nyugat által támogatott Kijev elveszítheti a háborút.
Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff csütörtökön érkezett Moszkvába, hogy Putyinnal találkozzon. Orosz tisztviselők szerint Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán részleteket közölt a tűzszüneti elképzelésről, és Oroszország kész megvitatni.
Jurij Uzsakov volt washingtoni nagykövet, aki Putyin nevében beszél a főbb külpolitikai kérdésekben, az állami televíziónak elmondta: szerdán beszélt Waltzcal, hogy felvázolja Oroszország álláspontját a tűzszünettel kapcsolatban. „Ez nem más, mint átmeneti haladék az ukrán hadsereg számára, semmi több” – mondta Uzsakov.
„Célunk egy hosszú távú békés rendezés, amely figyelembe veszi országunk jogos érdekeit és jól ismert aggodalmainkat. Úgy tűnik számomra, hogy ebben a helyzetben senkinek sincs szüksége olyan lépésekre, amelyek (csupán) békés lépéseket imitálnak” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország ezért elutasítja-e a javaslatot, Uzsakov azt mondta, hogy az elnök valószínűleg még csütörtökön beszélni fog a médiának, és részletesebben felvázolja Oroszország álláspontját.
Egy ilyen magas rangú Kreml-tisztviselő megjegyzései arra utalnak, hogy Putyin, Oroszország 1999 óta első számú vezetője úgy gondolja, hogy Oroszország előretörése az ukrajnai harctéren és Nyugat-Oroszországban erős kezet ad Moszkvának a béketárgyalásokon.
Furkósbot és mézesmadzag
Trump szerdán fejezte ki reményét, hogy a Kreml beleegyezik a 30 napos tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatba, amelyet Ukrajna támogatna. „Pénzügyileg olyan dolgokat tudok tenni, amelyek nagyon rosszul esnének Oroszországnak – mondta Trump. – Nem akarom ezt megtenni, mert békét akarok. Békét akarok látni, és majd meglátjuk. De pénzügyi értelemben igen, igen, nagyon rossz dolgokat tehetnénk Oroszország számára. Ez pusztító lenne Oroszország számára.”
Trump keményebb szankciókkal fenyegette meg Moszkvát, ha nem tárgyal, de szankciókönnyítéssel, ha beleegyezik az ukrajnai tűzszünetbe. Két orosz ipari forrás a Reutersnek elmondta, hogy az orosz ipari és kereskedelmi minisztérium arra kéri a vállalatokat, hogy tegyenek javaslatot arra, mely szankciókat kellene a legsürgősebben feloldani.
A Kreml csütörtökön közölte, hogy szerinte minden szankció törvénytelen, és fel kellene oldani.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: AFP