A jelenleg kurd irányítás alatt álló várost már nem sokáig védik az amerikai katonák: Donald Trump nemrég bejelentette, hogy az Egyesült Államok az összes harcoló alakulatát kivonja Szíriából.
Az amerikaiakkal szövetséges kurd milíciák így védtelenek maradnának a török hadsereggel szemben, aminek nem titkolt célja, hogy felszámolja a kurdok szíriai állásait, amelyeket biztonsági fenyegetésként kezel Ankara. A török vezetés szerint a szíriai kurdok terroristák, akik a törökországi kurdokkal szövetkeznek Recep Tayyip Erdogan rezsimje ellen.
„Ezek a területek Szíriához tartoznak, nem is támogatjuk Szíria megosztását. Egyetlen célunk, hogy eltüntessük a terrorista szervezeteket. Amint ezek a csoportok elhagyták a területet, nem lesz már ott dolgunk” – közölte a török elnök.
A török hadsereg egy korábbi hadműveletben már megszállta az északnyugat-szíriai Afrint, ami szintén kurd kézen volt, és Trump bejelentése után azonnal megindultak a szomszédos Manbídzsba.
A kurdok azonban gyorsan reagáltak az új helyzetre, és szövetségre léptek a szír kormányerőkkel. Az Aszad-rezsim és a kurdok hivatalosan ellentétes oldalon állnak a szíriai konfliktusban, de a kormányerők valójában régóta békén hagyják a kurdokat, akik pedig nem Aszadék, hanem az Iszlám Állam ellen harcoltak eddig. Az alku eredményeképp a szír hadsereg már be is vonult Manbídzsba.
„A hadsereg teljes mértékben elkötelezett a Szíriai Arab Köztársaság minden négyzetcentiméterének szuverenitása mellett, és a manbídzsi nép kérésének eleget téve a fegyveres erők bejelentik, hogy a Szíriai Arab Hadsereg tagjai bevonultak Manbídzsba, és kitűzték ott a Szíriai Arab Köztársaság zászlaját” – közölte a szír hadsereg szóvivője.
A török elnök szerint ez a bejelentés önmagában még nem jelent semmit, és csupán lélektani hadviselésről van szó. „Tudjuk, hogy a szír kormány benne van ebben a pszichológiai jellegű hadműveletben. Tudjuk, hogy ott lobog a zászlójuk, de jelenleg semmi sem biztos” – reagált Erdogan.
A kurd milíciák és a szír kormányerők szövetsége új helyzetet teremthet a szíriai konfliktusban érdekelt külső hatalmak számára is: a kurdok ugyanis eddig az amerikaiak oldalán harcoltak, az Aszad-rezsim mellé állva viszont a kormányerőket segítő iráni–orosz szövetséget erősítenék.