Az ellenzék által benyújtott, alkotmányos vádemelési (impeachment) eljárás megindítását célzó indítvány megkapta a szükséges kétharmados többséget az egykamarás nemzetgyűlésben.
A 300 képviselőből 204-en a vádemelési eljárás mellett, 85-en ellene szavaztak, három képviselő hiányzott, nyolcan pedig érvénytelen szavazatot adtak le.
A múlt szombaton benyújtott első ilyen indítvány elbukott, miután a kormánypárti képviselők szinte egyöntetűen bojkottálták a részvételt.
Az elnöki tisztséget az alkotmánybíróság végleges döntésének meghozataláig ideiglenesen Han Dokszu miniszterelnök veszi át. Az alkotmánybíróság vagy megerősíti Jun felelősségre vonását, vagy alkotmányellenesnek nyilvánítja azt. Ha a testület jóváhagyja az indítványt, 60 napon belül előrehozott elnökválasztást kell tartani.
Az ellenzék azzal vádolta a köztársasági elnököt, hogy a múlt héten kedden váratlanul elrendelt szükségállapottal megszegte az alkotmányt. Jun órákkal később, a tömeges felzúdulás hatására visszavonta az intézkedést.
Jun egy csütörtöki televíziós adásban azzal indokolta a szükségállapot bevezetését, hogy politikai ellenfelei "államellenes erőként" működnek, és a kormányzati munka megbénításával megzavarták az ország alkotmányos rendjét, a szükségállapot kihirdetésére ezért szerint a nemzet érdekében szükség volt.
Fotó: Jun Szogjol elnök egy hete sikertelenül próbált meg szükségállapotot bevezetni. (Getty Images)