Tisztességesen járt el az AXA?
2014. augusztus 27., szerda 12:38, frissítve: szerda 18:59
Az AXA Bank esetében is arról kell dönteni, hogy tisztességesen jártak-e el, amikor egyoldalúan megemelték a kamatot és a költségeket.
A hétfői határidőig 79 pénzintézet nyújtott be keresetet a parlament devizahiteles mentőcsomagja ellen. A törvényszék eddig két pénzintézetnél állapította meg első fokon a tisztességtelen magatartást, a legtöbb esetben viszont elhalasztották az ítélethirdetést. Kedden kilenc pénzintézet keresetét tárgyalták a Fővárosi Törvényszéken, de hat ügyben csak a jövő hónapban hirdetik ki a határozatot. A hitelintézetek többsége az eljárás felfüggesztését és azt javasolta, hogy a bíróság forduljon az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Unió bíróságához, ezt azonban a törvényszék elutasította.
Várhelyi: Zseniális húzás
Zseniális húzásnak nevezte Várhelyi Tamás ügyvéd azt, hogy a múlt héten a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet az ügyfelekkel történt egyedi megállapodásokra hivatkozott a bíróság előtt. A szakjogász szerint ha a mostani állapot válik jogerőssé, akkor a társaság ügyfeleire nem fog vonatkozni a devizaadósokat mentő törvény. Az ügyvéd érthetetlennek tartja, hogy a külön megállapodások meglétének bizonyítását senki sem kérte a tárgyaláson. „Ezt az egyetlenegy kérdést kellett volna az állam képviselőjének feltenni vagy egy ilyen bizonyítási indítványt előterjeszteni, hogy a takarékszövetkezet kétséget kizáróan bizonyítsa azt, hogy az adósnak érdemi lehetősége volt a szerződés tartalmának a befolyásolására” – mondta az ügyvéd a Magyarország élőben című műsorban.
Nem sok esélyt lát a győzelemre Csányi
Az OTP elnök-vezérigazgatója szerint az általa vezetett banknak nincs sok esélye megnyerni a devizahitelekkel összefüggő jogi eljárást. Csányi Sándor elmondta: egyelőre nem tudni pontosan, mekkora mínuszt jelent a pénzintézetnek, ha elbukja az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelenségének megállapítására vonatkozó pert. A veszteség mértéke ugyanis függ a parlament által még el nem fogadott elszámolási törvénytől is. A jelenlegi becslések szerint azonban a banknak 200 milliárd forintba is kerülhet a pervesztesség. A bankvezér arról is beszélt, hogy az OTP akár nemzetközi fórumok elé is viheti a devizahitelekkel összefüggő jogvitát.
Forrás: Hír TV