Igen vagy nem? – Mi lesz Skóciával?
Igen vagy nem? Mindenki erre a kérdésre keresi a választ Skóciában egy nappal a függetlenségről szóló népszavazás előtt. Egy cukrászda sajátos módon próbálta felmérni az erőviszonyokat: egyes muffinokat skót, más muffinokat brit zászlóval lobogózott fel. Az eladók pedig feljegyezték, melyik fogy jobban. „Nagyon izgalmas ez a dolog. Március óta csináljuk, és nagyon sokan felfigyeltek ránk, az elmúlt két-három hét pedig teljes őrület volt. A világ minden részéről jöttek ide emberek, és kérdezték, hogy mi az eredmény” – mondta Vidya Sarjoo. A cukrászda szerint a függetlenséget ellenzők enyhe előnyben vannak, és ezt mutatják a közvélemény-kutatók utolsó felmérései is. Jelenleg 48 százalék szakadna el Nagy-Britanniától, 52 százalék viszont maradna. Igaz, ez az eredmény hibahatáron belül van.
A brit kormányfő ismételten a maradásra kérte a skótokat. Szerinte tragédia lenne Nagy-Britannia szétszakadása. „A konzervatív párt és minden képviselőnk azt szeretné, ha az Egyesült Királyság fennmaradna és növekedne. A skót embereknek kell meghozniuk a döntést. És tudom, hogy a konzervatívok az Egyesült Királyságban, csakúgy mint a munkáspártiak és a liberális demokrata szavazók, azt mondják: ti döntötök, de mi azt szeretnénk, ha maradnátok” – fogalmazott David Cameron.
Az utolsó napon mind a két oldal teljes erőbedobással próbálta meggyőzni a bizonytalanokat. A szavazás végkimenetelét ugyanis valószínűleg ők döntik el.
Az elszakadást ellenzők azzal érvelnek, hogy Skócia a mostaninál több jogot kapna Londontól cserébe a maradásért, ráadásul gazdaságilag is jobban járna. A függetlenségpártiak viszont azt mondják, hogy most végre teljesen a saját kezébe vehetné a sorsát Skócia, ráadásul megkapná az északi-tengeri brit olaj nagy részét. „Azért szavazok igennel, mert át kell vennünk a felelősséget a saját ügyeinkben, és saját magunk kell, hogy döntsünk ezekben. Biztosítani kell például az egészségügy védelmét, és olyan döntéseket kell hoznunk, hogy minél több skót ember kapjon munkát” – nyilatkozta Jim Walker közgazdász.
A skót kormány nem véletlenül időzítette 2014-re a népszavazást. Az idén volt ugyanis a 700. évfordulója annak, hogy Robert de Bruce skót király néhány ezres serege megsemmisítő vereséget mért II. Eduárd angol uralkodó többszörös túlerőben lévő haderejére.
Obama az egységet támogatja
Nagy-Britannia egységét támogatja az amerikai elnök. Barack Obama Twitter-üzenetében kijelentette, reméli, a szigetország erős és szilárd marad a referendum után is. Az amerikai elnök hangsúlyozta, az Egyesült Királyság az Amerikai Egyesült Államok kivételes partnere, egy erő, amely a jóért küzd egy instabil világban.
Forrás: Hír TV