A miniszterelnök szerint ez azt jelenti, hogy ellen kell állnunk a blokkosodásnak és ki kell maradnunk azokból a konfliktusokból, amelyek választásra kényszerítenek minket Nyugat és Kelet között.
Gazdasági semlegességre van szükségünk, meg kell próbálni mindenkivel fenntartani a a minél mélyebb gazdasági kapcsolatot, minél hosszabb ideig
– emelte ki Orbán Viktor, aki öt pontban foglalta össze, mi kell a gazdasági semlegességhez:
- Finanszírozási semlegesség
- Beruházási semlegesség
- Piaci semlegesség
- Technológiai semlegesség
- Energiasemlegesség
Orbán Viktor a finanszírozási semlegességgel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy finanszírozási kényszerben vagyunk, de Brüsszel és London mellett szükségünk van más lehetőségek is, hogy ne csak egyetlen pénzpiacról lássuk el Magyarország hiteligényeit.
A beruházási semlegesség is szükséges a finanszírozási semlegesség mellett – ismertette a miniszterelnök, aki szerint
szép dolog, hogy az Európai Unió piacaira termelünk, de pontosan ugyanannyit ér nekünk, ha Kína vásárolja meg azonos összegért a termékeinket. Ez nem ideológiai vagy politikai kérdés, nekünk piaci semlegesség kell.
A technológiai semlegességet is a gazdasági semlegesség fontos elemének tekinti a miniszterelnök. Szavai szerint nem az a fontos, hogy ki gyártja a technológiát, hanem az, hogy jobb legyen. „Nem vagyunk hajlandóak csak azért nyugati infokommunikációs technológiát használni, mert nyugati, hogyha a kínai jobb” – hozta példának Orbán Viktor.
Energiasemlegesség is kell. El fogunk érni 2032-re oda, hogy energia szempontból nagyjából önellátóak leszünk.
„De addig is addig is kell energiát használnunk, keletről és nyugatról egyaránt” – zárta az új gazdaságpolitika legfontosabb irányait bemutató beszédét a miniszterelnök.
Forrás: Mandiner.hu