A szakember szerint egy kedvező, hosszú távú IMF-megállapodás esetén csökkenhet a hazai kamatráta, ami beindíthatja a jelenleg stagnáló hazai hitelezést. Pogátsa Zoltán a műsorban kifejtette: az IMF-nek lehet hatása arra, hogy Magyarországon milyen a kamatráta, ezt csökkentheti egy megállapodás. A közgazdász kiemelte: nagyon fontos az, hogy milyen lesz az egyezmény tartalma. – Ha ez egy kedvező, hosszútávú, stabilitást teremtő program, akkor annak pozitív hatása lehet, ha nem, akkor ezt akár negatívan is értékelhetik a piacok – vélekedett.
Több ország örülne az adatnak
Az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. A magyar gazdaság teljesítménye az európai gazdaság visszaesésével együtt mozgott. Hazánk az uniós és euróövezeti átlagnak számító visszaesést produkálta, melyet – 0,2 százalék – számos tagállamnak nem sikerült elérnie. Az adatok sem az elemzőket, sem a szaktárcát nem lepték meg. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) úgy számol, hogy a második félévben fellendül a gazdaság teljesítménye.
Az adatokra reagálva Cséfalvay Zoltán a Hír TV-nek kifejtette: a stabil költségvetési politika fenntartása és az államadósság csökkentése a magyar kormány legfontosabb feladata, mely „növekedési áldozatokkal jár”. Hazánkban az egyik legnagyobb mértékben csökkent az államadósság.