Nagyon fontos, hogy a MÁV egy korszakváltáson, egy rendszerváltáson essen át, „és a digitalizációnak egyre nagyobb szerepe legyen a vállalat életében” – mondta korábban Lázár János, aki hozzátette: a cél, hogy minél többen applikációval vásárolják meg a jegyeket, vagy tájékozódjanak a MÁV csoport szolgáltatásairól. Az év elején tízpontos vállalást tett Lázár János építési és közlekedési miniszter: egyik vállalása volt az új applikáció bevezetése. Kijelentette azt is, hogy az új applikáció idén már márciustól elérhető lesz, és nyáron már akár a késésbiztosításokat is használhatják rajta utasok.
Később azonban kiderült, hogy a MÁV+ használata a széles közönség előtt nem lesz még elérhető, hiszen az alkalmazást először csak 1500 tesztelő használhatja, sőt, csak fokozatosan éri majd el a teljes funkcionalitását az év során. Továbbá a tesztelés és a tervezett áprilisi élesítés idején először csak a leggyakrabban használt funkciók lesznek elérhetők.
Lázár János szerint teljes baromság volt, ahogy a MÁV-app működött
Az építési és közlekedési miniszter tavaly év végén bejárást tett a Kőbánya-Kispest csomópontnál, ahová elkísérte Arató Gergely, a DK országgyűlési képviselője és Hegyi Zsolt, a MÁV csoport vezérigazgatója is. A bejárás alatt felmerült: mi értelme van annak, hogy ha egy utas nem kedvezményes jegyet akar vásárolni a MÁV-applikáción keresztül, akkor miért kell az édesanya nevétől kezdve a személyi igazolvány számáig mindent megadnia.
Teljes baromság – reagált Lázár János az applikáció bonyolultságára.
A MÁV csoport vezérigazgatója akkor azt mondta, hogy az új MÁV-appban a cél az, hogy már az elővárosi utazásnál is két gombnyomással meg lehessen vásárolni a jegyet. Lázár kijelentette, hogy 2025-ben az új MÁV-applikáció sikeresen felváltja majd a korábbi bonyolult alkalmazást.
A Világgazdasághoz eljutott több olyan eset is, amikor a MÁV applikációja többszöri próbálkozás után sem töltődött be, illetve működés közben kidobta a felhasználókat. Arra is voltak példák, hogy az applikációban tévesen tüntették fel, hogy honnan indul a vonat, illetve nem jelezték a vonat késését sem. „Nah, hát induljon a reggel: az applikáció vak, semmit nem mutat, a hév késik, ha a vonat nem késik 4 percet, akkor 2 órát várhatok az átszállásra Gödöllőnél. A szerencsén múlt ma is, hogy hazaérek-e az éjszakai munkavégzésből ” – fogalmazott egy utas a Facebookon. Hasonló beszámolókat a MÁV-val foglalkozó több csoportban is lehet találni, ahol az applikáció bonyolultságára is felhívták már a figyelmet.
Mit tud a MÁV+ applikáció?
Lázár János a tízpontos vállalása bemutatásakor közölte, hogy a MÁV+ néven szereplő applikáció 2025 második felére lesz teljesen kész. Idén június 1-jétől a MÁV-nál bevezetik a késési biztosítást, amelyet az új applikáción keresztül tudnak az utasok bekapcsolni.
Ez azt fogja jelenteni, hogy legalább 20 perces késés esetén a vasúti menetjegy árának 50 százalékát visszafizetik az utasoknak. Aki a MÁV+ alkalmazásban veszi a jegyét, automatikusan kapja a visszatérítést az ott használt bankszámlájára – magyarázta a Világgazdaságnak küldött válaszában korábban a társaság. A többiek – tehát aki
- interneten,
- automatában
- vagy jegypénztárnál
veszi a jegyét – az az úti céljához legközelebbi jegypénztárban érvényesítheti a késési biztosítást. Havi bérletesek esetén 10 százalékos jóváírást érvényesít a MÁV a következő vármegye- vagy országbérlet árából, ha a közösségi közlekedés céljára igénybe vett vonat legalább öt alkalommal, alkalmanként legalább 20 percet késett. A visszatérítés minden esetben a 20 percet meghaladó késések esetén érvényesíthető, az utazás teljes időtartamától függetlenül.
Lázár arról is beszélt, azt szeretné, hogy az utasok érezzék, ha nem jól sikerült az utazás, akkor a MÁV tisztában van a felelősségével. Hozzátette, hogy a MÁV-Volán csoport 1100 milliárd forintból gazdálkodik, ebből a személyszállítás jegybevétel 114 milliárd forint volt tavaly. Azt is mondta, ha egy évben 5-10 milliárdot kell majd visszaadni a késések miatt, akkor sem szankcionálják a csoport menedzsmentjét, dolgozóit, azonban ez egy mérőszám lesz a cégen belül. A MÁV közlése szerint a tesztidőszakot követőn, április 1-jétől lesz elérhető mindenkinek az új MÁV+ alkalmazás.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Fehér Gábor