Néhány hónapja még 6-700 ezer forintba került egy fúrt kút engedélyeztetése, mára az összköltség az 1,5 millió forintot is elérheti. Ezért és a 2018. december 31-i határidő miatt is örülnek a gazdák a kétéves türelmi időnek. A Ruzsai Gazdakör elnöke szerint a továbbiakban betartható, megfelelő szabályozásra van szükség.
„Az Országgyűlésnek mondhatni kötelező lépés volt, hiszen a hátralévő időben, azt, ami a régi törvényben szerepelt, nem tudták volna a gazdák végrehajtani. Úgyhogy ez a kétéves moratórium, ez nagyon jó. Szükség van arra, de az Országgyűlésnek ad munkát, hogy egy olyan jó törvényt hozzon, amely megfelel minden érintetnek: a realitásokat is figyelembe veszi és a környezetvédelmi szempontoknak is megfelel” – nyilatkozta Vass Tibor, a szervezet elnöke.
Minden kúttulajdonos várja meg a tavaszi törvénymódosítást, ezt javasolja a témával foglalkozó szegedi országgyűlési képviselő. B. Nagy László szerint olyan törvényt alkotnak majd, ami hosszútávon rendezi a helyzetet, és kedvező lesz a magáncélú kutak tulajdonosainak.
„Mindenkinek javaslom, hogy ne álljon most bele abba, hogy különböző ajánlatokra engedélyeztetési eljárásokat kezdjen – ha csak valaki ezt önszántából nem szeretné megtenni –, mert az eljárásban, egészen biztos vagyok benne, hogy a lakossági felhasználókat nagyon kellemesen, pozitívan és költségmentesen fogja érinteni a végleges rendezés. Úgyhogy mindenkinek azt javaslom, hogy dőljön hátra, várjuk meg a tavaszi ülésszakot és majd akkor véglegesen rendezve lesz a kutak szabályozása” – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
A vízügyi szakma számításai szerint Magyarországon legalább 1 millió fúrt kutat használnak a tulajdonosaik, ezek többsége engedély nélkül készült.